Program POWER: Praca dla 4 tys. młodych w Małopolsce

0 0
Program POWER: Praca dla 4 tys. młodych w Małopolsce
od początku realizacji programu w połowie zeszłego roku z pomocy skorzystało ponad 11 tys. osób. (Fot. pixabay)

Ponad 4 tys. młodych mieszkańców Małopolski znalazło pracę dzięki pierwszej edycji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) realizowanego przez powiatowe urzędy pracy. W sumie z pomocy skorzystało ponad 11 tys. osób w wieku 18-29 lat.

Jak poinformowała Katarzyna Nyklewicz, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, program wymaga, aby oferowane zatrudnienie było na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną na co najmniej trzy miesiące. Średnie miesięczne wynagrodzenie za ten okres nie może być niższe od płacy minimalnej i musi uwzględniać składki zdrowotne i ubezpieczeniowe.

Pomoc była skierowana do osób w wieku 18-29 lat, które nie mają pracy, nie uczą się i nie szkolą, a w szczególności niezarejestrowanych w urzędach pracy, w tym osób niepełnosprawnych.

Według rzeczniczki od początku realizacji programu w połowie zeszłego roku z pomocy skorzystało ponad 11 tys. osób. Ponad 2,4 tys. kobiet i 1,7 tys. mężczyzn znalazło pracę.

W ramach programu wsparto też uczestników zainteresowanych otwarciem własnej firmy - jednorazowe dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymało ponad 1,8 tys. osób.

- Osiągnięcie takiego efektu było możliwe dzięki wspólnej pracy młodej osoby z doradcą zawodowym. W znalezieniu stałej pracy wykorzystywane były również takie formy pomocy jak bony na zasiedlenie, bony szkoleniowe, bony stażowe - zaznaczyła Nyklewicz.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój to nowe przedsięwzięcie finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W latach 2014-20 Małopolska ma otrzymać ponad 190 mln euro, a pomocą z tego programu objętych ma być blisko 70 tys. młodych ludzi.

Według danych WUP w 2015 r. zostały podpisane umowy z powiatowymi urzędami pracy na realizację programu na łączną kwotę 102,6 mln zł. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie planuje ogłaszać kolejne nabory co roku (do 2022 r.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.