Program pomoże wrócić mamom do pracy

0 0
Program pomoże wrócić mamom do pracy

Mamy, które po urodzeniu dzieci nie podjęły pracy, mogą skorzystać ze specjalnego programu, który pomoże im wrócić do aktywności zawodowej. W Tychach (Śląskie) rusza druga edycja adresowanego do nich programu "Mama w strefie szansy".

Rekrutacja do programu trwa do końca lipca. Weźmie w nim udział maksymalnie 20 bezrobotnych kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka lub brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem jest dla nich główną barierą w powrocie na rynek pracy.

"W pierwszej, ubiegłorocznej, edycji wzięło udział dziewięć pań - mam dziesięciorga dzieci. Zainteresowanie było bardzo duże, stąd druga edycja programu i podwojenie jego skali; miejsce w programie czeka na mamy w sumie 20 dzieci" - powiedziała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach Katarzyna Ptak.

Warunki uczestnictwa w programie zostały nieco zmodyfikowane w stosunku do ubiegłorocznej edycji. Teraz obejmie on kobiety wychowujące dzieci do 5 roku życia (wcześniej do 3 lat), a przewidziane programem zapewnienie i sfinansowanie opieki nad dziećmi może trwać nawet dziesięć miesięcy (wcześniej pół roku). Program nie jest już - jak poprzednio - ograniczony do kobiet z wyższym wykształceniem.

Oprócz opieki nad dzieckiem uczestniczki programu mają też zagwarantowane m.in. intensywny trening i podnoszenie kompetencji, szkolenia i staż zawodowy oraz indywidualne wsparcie na rynku pracy.

Program jest wspólną inicjatywą Urzędu Miasta w Tychach, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Urząd pracy zapewnia m.in. staże i szkolenia, a Strefa trening zawodowy oraz finansowanie opieki nad dziećmi w działających w mieście żłobkach i przedszkolach. KSSE ułatwia też organizację staży dla kobiet w firmach działających na jej terenie.

Ze statystyk wynika, że młode matki - często z wyższym wykształceniem - są znaczącą grupą wśród bezrobotnych. Wiele z nich po urodzeniu dziecka z przyczyn niezależnych od siebie nie powróciło na rynek pracy. Jednym z powodów są ograniczone możliwości finansowe związane z posłaniem dziecka do żłobka, przedszkola lub opłaceniem prywatnej opieki nad dzieckiem.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.