Program "Pierwsza praca" to gwarancja dwuletniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych osób

Gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi ma dać zaprezentowany w piątek (15 maja) program "Pierwsza praca". W ocenie prezydenta Bronisława Komorowskiego, pozwoli to m.in. na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia młodych w naszym kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Program "Pierwsza praca" to gwarancja dwuletniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 maj 2015 20:18


Program "Pierwsza praca" jest elementem zapowiadanej przez prezydenta strategii "Dobry start dla młodych". Zakłada m.in. gwarancję dwuletniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych osób już w 2016 r. Jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Będzie finansowany z Funduszu Pracy i Środków Europejskich.

"Program Pierwsza praca jest adresowany do młodych ludzi i do pracodawców. Wydaje się być atrakcyjny i pozwalający na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia młodych ludzi" - powiedział prezydent przedstawiając ten program w piątek w Warszawie. Podkreślił, że Polska jest obecnie w UE wiceliderem, jeśli chodzi o obniżanie bezrobocia młodych ludzi.

Czytaj też: Młodzi "wkurzeni" na Polskę. Przez sytuację na rynku pracy

W przekonaniu prezydenta program jest też "świetną odpowiedzią na zjawisko tzw. umów śmieciowych". "To jest realne zmniejszenie tego zjawiska, dlatego, że będzie możliwe przechodzenie z tego rodzaju umów na umowy stałe" - mówił. Dodał, że program daje szansę zatrudnienia na dwa lata, "na moment decydujący o dalszej karierze".

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który wraz z prezydentem prezentował w piątek program, przekonywał, że da on z jednej strony możliwość stabilnego zatrudnienia młodym ludziom, a z drugiej - dofinansowania zatrudnienia pracodawcom. Jak podkreślał, zatrudnienie w ramach programu będzie na podstawie umowy o pracę.

Czytaj też: Pokolenie Y: Czego młodzi oczekują od stażów czy praktyk?

Program opiera się na dofinansowaniu przez rząd, przez pierwszy rok, zatrudnienia w pełnym wymiarze. "To jest ponad 2 tysiące 100 złotych miesięcznie, około 26 tysięcy rocznie" - powiedział Kosiniak-Kamysz. Program gwarantuje zatrudnienie dla młodych na dwa lata. Pierwszy rok zatrudnienia - mówił szef MPiPS - "będzie finansowany ze środków funduszu pracy - nie tylko wynagrodzenie, ale całe koszty zatrudnienia, przynajmniej do wysokości minimalnego wynagrodzenia".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.