Problem z rekrutacją w IT narasta. W Polsce brakuje już nie tylko informatyków

Znalezienie najlepszych informatyków to ogromne wyzwanie dla rekruterów. Okazuje się, że HR-owcom równie trudno jest znaleźć dobrego handlowca w sektorze IT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Problem z rekrutacją w IT narasta. W Polsce brakuje już nie tylko informatyków

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

6 paź 2015 9:30


Z „Raportu płacowego 2014” przygotowanego przez firmę Hays wynika, że w branży IT brakuje ok. 50 tys. informatyków. Sektor cały czas się rozwija, dlatego zapotrzebowanie wzrasta. Na rynku pracy firmy toczą bój o najlepszych, prześcigając się w pomysłach. Okazuje się jednak, że rekruterzy muszą walczyć nie tylko o informatyków. W sektorze IT na wagę złota są również handlowcy.

Problem z handlowcami w branży IT

- Handlowców w branży IT jest wielu, jednak problem zaczyna się, kiedy poszukujemy wyspecjalizowanego kandydata, posiadającego wiedzę techniczną i zbudowane relacje na rynku. Poza odpowiednią wiedzą merytoryczną i kompetencjami miękkimi, handlowiec musi rozumieć specyfikę produktów oraz kulturę organizacyjną firmy, aby odnieść sukces w danej organizacji - mówi Marta Rozwadowska, konsultant Antal IT Services.

Czytaj też: Co jest trudniejsze w branży IT - znalezienie czy zatrzymanie dobrego informatyka?

Jakiś czas temu Marta Rozwadowska poszukiwała osób doświadczonych w sprzedaży rozwiązań cloud do sektora enterpise oraz SMB dla międzynarodowego integratora. Aż pięć miesięcy zajęło znalezienie odpowiedniej osoby na to stanowisko.

- Handlowców specjalizujących się w tej technologii z doświadczeniem w niszowym sektorze sprzedaży było niewielu, a środowisko hermetyczne. Problem z dopasowaniem odpowiedniego handlowca pojawiał się na trzech płaszczyznach: oczekiwania finansowe kandydatów, które były za wysokie, w porównaniu z ograniczonym budżetem pracodawcy, negatywna opinia o pracodawcy, wysoka selektywność decydentów, którzy nie czuli „chemii” podczas spotkań z kandydatami - wyjaśnia Rozwadowska.

Od sześciu miesięcy handlowców rekrutuje również firma Redexperts. Niestety, zapotrzebowanie jest większe niż liczba wyspecjalizowanych sprzedawców. Aktualnie mają trzech członków zespołu sprzedaży, ale chcieliby powiększyć zespół.

- Spływają do nas aplikacje, ale nie jest ich tyle, ile byśmy sobie wymarzyli. Również zaprzyjaźnione spółki sygnalizują, że mają kłopot ze znalezieniem osób, które sprzedawałyby ich produkty. Przykładowo firma Usability Tools płaci aż 10 tys. dolarów za polecenie dobrego handlowca. Tak wysokich kwot pracodawcy nie proponują nawet w przypadku rekomendacji technicznych specjalistów IT - mówi Justyna Lewandowska, HR menedżer w Redexperts

Przyczyny luki na rynku pracy

Jak podkreśla Marta Rozwadowska problem ze znalezieniem dobrego handlowca jest tak samo duży jak ze znalezieniem dobrego programisty. Wynika to z faktu, że wielu handlowców często zmienia pracę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.