Problem z brakiem pracowników w Polsce? Wystarczy uaktywnić te trzy grupy zawodowe

Jeżeli uaktywnilibyśmy trzy grupy zawodowe, czyli: trwale niezdolnych do pracy, osoby niepełnosprawne i kobiety, to wówczas mielibyśmy naprawdę dużo osób, które potencjalnie mogą rynek pracy zasilić - powiedział ekonomista Stanisław Horbaczewski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Problem z brakiem pracowników w Polsce? Wystarczy uaktywnić te trzy grupy zawodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 paź 2017 10:27


• Nie jest prawdą to, że niskie bezrobocie jest dla nas problemem - powiedział ekonomista Stanisław Horbaczewski o stopie bezrobocia w Polsce, która we wrześniu spadło do 6,9 proc.

• Jak zaznaczył, mamy naprawdę dużo osób, które potencjalnie mogą rynek pracy zasilić.

• Ekonomista wymienił trzy grupy, które należałoby jego zdaniem aktywizować na rynku pracy.

Bezrobocie we wrześniu spadło do 6,9 proc. Liczba bezrobotnych na koniec września wyniosła 1,12 mln. To o 18,8 tys. mniej niż w sierpniu br. - podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Minister Elżbieta Rafalska podkreślała, że to najlepszy wynik od 1991 r.

"To najniższe bezrobocie jest naturalną konsekwencją bardzo dobrze prowadzonej w tej chwili polityki społeczno-gospodarczej rządu" - powiedział ekonomista Stanisław Horbaczewski.

Jak stwierdził "w polskiej metodologii Głównego Urzędu Statystycznego jest poniżej 7 proc., jeżeli chodzi o bezrobocie i moim zdaniem konsekwentnie będziemy zmierzali do 6 proc.".

I przewidywał: "za rok, czyli w roku 2018 we wrześniu, będziemy prawdopodobnie zmierzali do bezrobocia jeszcze niższego, być może nawet będziemy oscylowali już wokół 6 proc.".

"Pytanie, czy to jest granica techniczna, jak niektórzy mówią - bezrobocia technicznego, albo strukturalnego" - powiedział. "W każdej gospodarce jest bezrobocie strukturalne wynikające z tego, że w pewnych miejscach może zabraknąć pracy, w pewnych grupach zawodowych może zabraknąć pracy i może zabraknąć pracy w pewnych branżach" - mówił ekonomista.

Czytaj też: Już teraz brakuje pracowników. A będzie jeszcze gorzej

W ocenie Horbaczewskiego Polsce na razie nie grozi bezrobocie strukturalne, bo "jest wciąż bardzo wiele osób nieaktywnych zawodowo". Ekonomista wymienił trzy grupy, które należałoby jego zdaniem aktywizować na rynku pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

hg 2017-10-12 17:48:16

jak mozna aktywizowac trwale niezdolnych do pracy, jesli takie osoby jak nazwa wskazuje sa trwale niezdolne do pracy czyli nie wolno im pracowac?

andrzej 2017-10-11 14:26:47

a gdzie pracownicy 50+?