Prawie połowa Polaków kłamie w CV

Lepsza niż rzeczywista znajomość języków obcych, bogatsze doświadczenie zawodowe oraz więcej umiejętności dodatkowych – to najczęstsze przekłamania w CV.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawie połowa Polaków kłamie w CV

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

19 lut 2015 9:10


Z badań naukowców z Craig School of Business w Kalifornii wynika, że od 40 do 70 proc. kandydatów ubarwia swoje CV. Najczęściej kłamią Amerykanie – aż 58 proc. tamtejszych pracodawców znalazło nieprawdziwe informacje w życiorysach kandydatów. W Polsce w 2013 roku w procesie rekrutacyjnym swoje kompetencje zawyżyło aż 44 proc. starających się o pracę. 80 proc. wszystkich kłamstw w CV dotyczyło stopnia znajomości języka obcego. 49 proc. kandydatów skłamało odnośnie zakresu obowiązków w poprzednim miejscu pracy, a 36 proc. zawyżyło liczbę obsługiwanych programów. Polacy chętnie dodają sobie tzw. umiejętności dodatkowe, ale też nie podają faktycznej długości stażu pracy.

Czytaj też: Oto 10 menedżerów, którzy skłamali w CV i zrobili karierę

– Zdarzają się sytuacje, kiedy nawet w obszarach, które bardzo łatwo zweryfikować, ktoś wpisywał nieprawdę w CV, np. kwestia posiadania prawa jazdy – mówi agencji informacyjnej Newseria Agnieszka Bieniak, dyrektor ds. personalnych w Grupie Pracuj. – Polakom zależy na pracy. Wciąż bezrobocie jest stosunkowo wysokie, w szczególności w niektórych rejonach Polski, dlatego poszukując pracy, chcemy wypaść jak najlepiej w oczach pracodawcy i stąd wielu osobom wydaje się, że lekkie koloryzowanie rzeczywistości nie wpłynie na ich ocenę w oczach przyszłego pracodawcy.

Czytaj też: Jakie są słowa, których lepiej unikać w CV?

Eksperci podkreślają, że ubarwianie CV mija się z celem. Może bowiem prowadzić do zdyskredytowania kandydata w oczach potencjalnego pracodawcy, a w skrajnych przypadkach także do odpowiedzialności karnej. Mało który pracodawca zdecyduje się zatrudnić osobę, która okłamuje go jeszcze przed podjęciem pracy. Przypadki, gdy osoba rekrutująca lub pracodawca pozwalają wytłumaczyć przyczynę kłamstw i mimo to zaufać kandydatowi, należą do rzadkości. Doświadczony rekruter bez trudu zweryfikuje informacje zawarte w CV już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dotyczy to przede wszystkim tzw. twardych kłamstw rekrutacyjnych, a więc rzeczy, które nie były udziałem kandydata lub w ogóle się nie wydarzyły. Potrafią też obserwować rozmówcę i zbierać informacje ze wszystkich kanałów komunikacji, także niewerbalnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

12 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zeghar 2017-11-29 22:19:39

Jak już bawimy się w necro... Te bajania w CV to tak dla ównowagi. Pracodawcy kłamią w ogłoszeniach o pracę, to kandydaci koloryzują w swoich zgłoszeniach.

Miecio z Agory 2017-11-29 20:52:01

Agnieszka bardzo sie wymadrza.Za czasów gdy ,,pracowała " w Agorze firma dzieki jej wysiłkom chyli sie ku upadkowi.Po jej zwolnieniu ten proces zatrzymano Teraz to czyni w Burdzie Dobrze ze są tacy ludzie jak Agnieszka Dzieki jej niekompetencji po mału rozwalimy zydowska i niemiecka konkurencje Wiem , ze to pewien paradoks gdy dzieki nieudacznikom cos pozytywnego sie dzieje

StefanTelefan 2015-02-19 23:09:48

Jakim trzeba byc debilem by taki artykul napisac. CV to nic innego jak reklama. To nie jest dokument prawny, wiec mozna podawac so sie chce. Rozmowa kwalifikacyjna weryfikuje kandydata. Agnieszka bierze pieniadze i nie zrozumiala za co je dostaje. Moze jej rola to przyniesc kawe dla szefa i nastawic sie na klapsa by rozladowac napiecie.