Prawie 200 mln bezrobotnych na świecie

0 0
Prawie 200 mln bezrobotnych na świecie

Na świecie jest już 197 mln bezrobotnych. W kolejnych latach można się spodziewać kolejnych 32 mln osób, które zostaną bez zatrudnienia – wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy.

- W skali całego globu, te 200 mln to jest ok. 6-8 proc. - komentuje Maciej Bukowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych. - Szybko zachodzące zmiany technologiczne powodują, że część kompetencji pracowników bardzo szybko się przedawnia - wyjaśnia.

Innymi powodami tak wysokiego poziomu bezrobocia na świecie jest również automatyzacja procesów, niedopasowanie kompetencyjne pracowników do oczekiwań rynku, a także kryzys gospodarczy.

- Bezrobocie nie bierze się ze zwolnień, ale z braku zatrudniania - mówi Bukowski.

Ta niechęć pracodawców do zwiększania liczby miejsc pracy wynika ze spowolnienia gospodarczego. Brak nowych zamówień - spowodowany kryzysem gospodarczym, przełożył się na brak zapotrzebowania na pracowników.

- Ekonomia, puka prędzej czy później do wszystkich drzwi. W tym momencie rolą państwa powinno być łagodzenie skutków dekoniunktury w cyklu ekonomicznym, który jest ujemny - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

I dodaje: - Nowe miejsca pracy muszą powstawać w sposób naturalny, muszą powstawać nowe idee, nowe potrzeby ludzkie. Staliśmy się Chinami Europy, mamy jeszcze moce przerobowe, więc ściągajmy inwestorów, ale nie zapominajmy o budowaniu u nas centrów naukowo-badawczych, bo musimy stać się państwem nowoczesnym.

Hanczarek zauważa również, że efektywność pracowników w przedsiębiorstwach w ostatnich latach znacząco wzrosła.

Coraz większa wydajność pracowników, a także wydłużanie granicy wieku emerytalnego powoduje, że wciąż jest ogromna, niewykorzystana rezerwa kompetencji.

- Ten niewykorzystany potencjał to nasz duży ból. Szczególnie w odniesieniu do osób 40 plus - mówi Jacek Męcina, sekretarz stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. - Dlatego trzeba uruchomić odpowiednie instrumenty, chociażby jak Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który będzie dostępny dla wszystkich przedsiębiorców, którzy będą chcieli szkolić swoich pracowników.

Marian Krzaklewski z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, przytacza badanie Konfederacji Pracodawców, z którego wynika, że pracodawcy byliby skłonni stworzyć 800 tys. miejsc pracy, ale nie robią tego, ponieważ twierdzą, że nie znajdą osób o odpowiednich umiejętnościach.

Dlatego dopasowanie kwalifikacyjne i uzupełnienie tej luki jest niezmiernie ważne.

Tymczasem Szymon Badura, prezes Eger Kompetencje podkreśla, że chęci podnoszenia swoich kwalifikacji i wzbogacania doświadczenia ze strony pracowników są. - Jak wynika z badania CBOS, 72 proc. Polaków deklaruje, że chętnie podejmie uzupełni swoją wiedzę, przejdzie odpowiednie szkolenia, by zdobyć pracę. Wiele osób jest też skłonnych się przekwalifikować w tym celu - mówi.

Materiał powstał podczas panelu dyskusyjnego „Rynek Pracy. Polityka zatrudnienia" podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.