Praktyki dla absolwentów szkół wyższych będą płatne. Ile zarobią praktykanci?

Nowelizacja ustawy, zgłoszona przez posłów Platformy, wprowadza obowiązek płacenia absolwentom szkół wyższych za naukę w przedsiębiorstwie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praktyki dla absolwentów szkół wyższych będą płatne. Ile zarobią praktykanci?

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

17 sie 2015 18:00


Nowelizacja wprowadza jednak kwotę minimalną - 20 procent najniższej krajowej, czyli nie całe 300 złotych miesięcznie.

Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Mrozek mówi, że lepsze to niż nic, ale mimo wszystko to rozwiązanie uważa za skandalicznie niskie. Uważa, że to jest głodowa propozycja, która ma dać alibi obecnej ekipie rządzącej, która de facto prawie nic nie robi w sprawie absolwentów - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Ekspert Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski zwraca uwagę, że zapisy nowelizacji wprowadzają bardzo wiele ciekawych i potrzebnych rozwiązań edukacyjnych. Na przykład absolwent po odbyciu praktyk będzie otrzymywać zaświadczenie o nabyciu konkretnych umiejętności. Przyznaje jednak, że 20 procent minimalnej pensji może być trochę niefortunne. Są przecież pracodawcy, którzy mogliby zapłacić więcej. Kiedy jednak zobaczą, że wystarczy 350 złotych brutto, wypłacą właśnie tyle.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kalina 2015-12-27 20:12:49

czasem warto poświęcić trochę czasu i pouczyć się za free :) a czasem nie ;) od nas zależy co wybierzemy. ja jestem na stażu w impelu i jakoś tak mi dobrze,że zostałabym tu na stałe. fajnie zorganizowana firma, z wieloma obowiązkami dla stażysty, co sprawia że się uczę a nie przerzucam papierki.

Studentka 2015-08-31 14:25:07

Lepsze to niż nic. Też kiedyś harowałam za darmo na bezpłatnych praktykach, ale po prostu był taki wymóg. Z praktyk można się było też wymigać, ale moja uczelnia załatwiła mi później bardzo fajny staż. W firmie jestem do dziś, a na uczelni wciąż studiuję. Tym razem robię podyplomówkę i jestem bardzo zadowolona. Dlatego polecam Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji - stypendia naukowe są na tyle wysokie, że nawet darmowe praktyki studenckie nie są tragedią.