Pracy w Polsce przybywa szybciej niż w innych krajach

• Wzrost zatrudnienia w Polsce w ostatnim kwartale 2015 r. był silniejszy niż średnia Unii Europejskiej.
• W górę poszły także koszty zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracy w Polsce przybywa szybciej niż w innych krajach

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 mar 2016 13:54


Wszystko wskazuje na to, że w 2016 r. to pracownicy będą dyktować warunki na rynku pracy. Z opublikowanych właśnie przez Eurostat danych wynika, że zatrudnienie w Polsce w ostatnim kwartale 2015 r. poszło w górę aż o 0,7 proc. licząc kwartał do kwartału. Dla porównania w trzecim kwartale ubiegłego roku wzrost ten wynosił 0,3 proc.

W ujęciu rocznym odnotowano w Polsce wzrost zatrudnienia o 1,8 proc. (wobec wzrostu o 1,1 proc. r/r kwartał wcześniej).

– Pracy jest już naprawdę dużo. W naszym serwisie mamy coraz więcej ofert pracy. Poszukiwani są nie tylko specjaliści, ale także szeregowi pracownicy biurowi – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl.

Zatrudnienie w Polsce rośnie w dodatku szybciej niż w innych krajach. Jak policzył Eurostat, w całej Unii Europejskiej zatrudnienie w IV kw. br. wzrosło o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym i o 1 proc. r/r.

Według Eurostatu w Polsce mocno spada także stopa bezrobocia. Według unijnych statystyków jest ona na poziomie 6,9 proc. To 12. wynik na tle wszystkich 28 krajów Wspólnoty.

– Rozbieżności między danymi unijnymi a krajowymi danymi wynikają ze stosowania różnej metodologii. Eurostat bierze pod uwagę także prace dorywcze, stąd stopa bezrobocia jest niższa, ale tak naprawdę bliższa rzeczywistości – mówi Marek Jurkiewicz.   

Trend się utrzymuje

Jak wynika z danych serwisu InfoPraca.pl, w IV kwartale ubiegłego roku trzy najpopularniejsze branże pod względem liczby ofert to sprzedaż (4918), IT (4542) i produkcja (4356). Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają także obsługa klienta – 1631, budownictwo – 1472, branża instalacyjna/utrzymanie/serwis – 1176 inżynieria – 1033, logistyka – 1013, finanse – 1117, administracja – 984 i księgowość – 745.

Pracownicy są poszukiwani przede wszystkim w województwie mazowieckim, gdzie w ostatnim kwartale przedsiębiorcy zamieścili w serwisie przeszło 10 tys. ofert. Sporo wolnych miejsc pracy jest także na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Pracowników najrzadziej poszukiwano na Podlasiu.

– Danych za pierwszy kwartał oczywiście jeszcze nie mamy, ale już widzimy, że ten trend się nadal utrzymuje. Firmy cały czas szukają ludzi do pracy, rekrutacje trwają dłużej, bo brakuje odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów, a pracownicy widząc ruch na rynku pracy oczekują podwyżek – mówi mówi Marek Jurkiewicz. – Specjalistów brakuje przede wszystkim w branży IT, energetyce i w nowych technologiach – dodaje ekspert.         

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.