Pracuj. Ale gdzie i jak? Jest już najnowszy raport „Rynek Pracy Specjalistów”

0 0

Przygotowywany co kwartał przez ekspertów portalu Pracuj.pl raport pokazuje, że spowolnienie widoczne jest już w sektorach, które do tej pory, niezależnie od koniunktury w gospodarce, zawsze odnotowywały wzrost popytu na pracowników.

Co prawda w I kwartale tego roku pracodawcy opublikowali w serwisie Pracuj.pl o 18,6 proc. więcej ofert pracy niż w ostatnim kwartale 2012 r. (90 083 tys.), ale porównując dane rok do roku widać, że pracodawcy są raczej powściągliwi w tworzeniu nowych miejsc pracy.

- Szacuje się, że stale nieobsadzonych jest ok. 600 tys. stanowisk. Ale nowych miejsc pracy nie przybywa - mówi Monika Zakrzewska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Departament Dialogu Społecznego i Stosunków. - Najwięcej ogłoszeń jest związanych z tzw. zawodami „rotującymi", a wśród nich prym wiodą różnej maści handlowcy (od menedżerów ds. sprzedaży, poprzez przedstawicieli handlowych aż po sprzedawców). Są to zawody ściśle związane z „nakręcaniem" obrotów, jeśli się nie sprawdzają - firmy decydują się na wymianę zespołu na bardziej skuteczny - komentuje.

Kto zatrudniał?

Choć, jak pokazują dane, spadek popytu na pracowników nie jest na razie bardzo duży (1 proc.), to niepokojące jest to, że w analizowanym okresie, w porównaniu do ubiegłego roku, o 4,5% spadła liczba ofert w sektorze najczęściej poszukującym pracowników, czyli w handlu i sprzedaży. Aż o 14,5% spadła też liczba ofert w branży telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz o 13% w branży IT, czyli w sektorach, które jeszcze niedawno rekrutowały na potęgę.

- W branży teleinformatycznej zmniejsza się zapotrzebowanie na nowych pracowników, ponieważ okres boomu w tym sektorze jest za nami - mówi ekspert PKPP Lewiatan. - Następują procesy restrukturyzacji zatrudnienia, które przez ostatnie lata charakteryzował przerost. Dodatkowo znacznie spadły obroty telekomów, co związane jest chociażby z regulatorami cen za połączenia.

Kryzys przeżywa sektor turystyczny i hotelarski, w którym najbardziej spadło zapotrzebowanie na pracowników (propozycji pracy było o 36,6% mniej niż przed rokiem) oraz sektor budowlany (spadek o 22,4%), a także branża przemysłu ciężkiego (spadek o 15%). Znaczący przyrost ofert pracy odnotowano za to w przemyśle chemicznym, było ich o 21% więcej. O 6% więcej ofert było w branży FMCG.

- Nie możemy zapominać, że pod koniec 2011 roku przedstawiciele sektora chemicznego byli najmniej poszukiwani przez pracodawców w Polsce. Stąd pojawienie się nawet niezbyt wielu ofert na rynku, powoduje znaczny przyrost procentowy - mówi Zakrzewska. - A optymistycznie patrząc w przyszłość - może jest to zwiastun poprawy sytuacji w Polskim przemyśle, który potrzebuje przedstawicieli branży chemicznej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.