Pracowników nie brakuje. Trzeba tylko o nich zadbać

W wielu przypadkach firmy nie mogą znaleźć pracowników nie dlatego, że ich fizycznie nie ma, tylko, że nie są skłonni pracować za daną płacę - powiedziała ekonomistka z ośrodka badawczego GRAPE dr hab. Joanna Tyrowicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracowników nie brakuje. Trzeba tylko o nich zadbać

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 gru 2017 6:59


Rąk do pracy w Polsce wcale nie brakuje. Brak tylko pomysłów, jak je wykorzystać - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta, powołując się na wyliczenia ekonomistów Narodowego Banku Polskiego, informuje, że liczba osób niepracujących, ale możliwych do przywrócenia na rynek pracy, może sięgać nawet 4 mln.

Z badań NBP cytowanych przez "Rz" wynika, że najszerzej definiowana stopa bezrobocia sięga 25 proc., podczas gdy jej definiowana zwyczajowo wersja wyniosła w III kwartale br. zaledwie 4,7 proc.

"Niedobór pracowników w Polsce narasta, ale nie tak szybko i nie jest tak palący, jak deklarują firmy. Wiele z nich przyzwyczaiło się do tego, że o pracowników nie trzeba było dbać" - ocenił w rozmowie z gazetą główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

Czytaj też: Brak pracowników. Jak sprostać wyzwaniom rynku pracy?

"W wielu przypadkach firmy nie mogą znaleźć pracowników nie dlatego, że ich fizycznie nie ma, tylko, że nie są skłonni pracować za daną płacę" - powiedziała "Rz" ekonomistka z ośrodka badawczego Grape dr hab. Joanna Tyrowicz.

Z kolei ekonomiści mBanku, cytowani przez "Rz" zauważają, że bariera niedoboru pracowników jest elastyczna. W ich ocenie przedsiębiorstwa będą w stanie zwiększać zatrudnienie zgodnie z potrzebami, ale w niektórych gałęziach przemysłu i usług będzie to wymagało podwyższenia wynagrodzenia w tempie 10 proc. rok do roku (w całym sektorze przedsiębiorstw w tym roku płace rosły przeciętnie w tempie 4,8 proc. rok do roku).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ekonom 2017-12-07 16:01:56

No na reszcie jakaś inteligentna osoba sie wypowiedziała. Do pracodawców: jesteśmy w unii od prawie 14 lat i ceny mamy jak w starej uni. Wniosek jeden zacznijcie matołki płacić jak w starej unii no chyba że jesteście ćwierć pracodawcaqmi bo płacicie 25% tego co na zachodzie. Może czas pomyśleć o zmianie managerów jak nie mają pomysłu na rozwój.