Pracownicy z Ukrainy opanują polski rynek pracy?

Aż 25 proc. pracodawców z Polski planuje zatrudnienie pracownika z Ukrainy - wynika z badania "Kandydaci z Ukrainy" przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy z Ukrainy opanują polski rynek pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: KDS

10 sie 2017 11:27


• Polscy przedsiębiorcy są pełni optymizmu. Ponad połowa biorących udział w badaniu "Kandydaci z Ukrainy" firm (57 proc.) zadeklarowała, że w 2017 roku zatrudni nowych pracowników.

• Mają też pełną świadomość problemów, jakie czekają ich na polskim rynku pracy. Rozwiązanie widzą za wschodnią granicą. 

• Okazuje się, że aż jedna czwarta firm zakłada zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Już teraz Ukraińcy pracują w 34,5 proc. badanych firm.

Wyniki badania Pracuj.pl pokazują, że pracodawcy są świadomi trudnej sytuacji na polskim rynku pracy. Brak odpowiednich kandydatów, niedobór talentów, deficyt specjalistów w prężnie rozwijających się branżach, zapotrzebowanie na niszowe kompetencje - przed takimi wyzwaniami stoją.

Tymczasem Ukraina ma duży potencjał rekrutacyjny, z którego - jak pokazują dane GUS - już zaczęliśmy czerpać. Jak czytamy w raporcie Pracuj.pl, ostatnie obliczenia GUS wskazują, że w Polsce przebywa obecnie nawet około miliona obywateli Ukrainy. Zapraszanie ich do pracy na masową skalę rozpoczęło się w roku ubiegłym, kiedy to pracodawcy zgłosili chęć zatrudnienia imigrantów ze wschodu aż w 782 tysiącach przypadków.

- Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej, to ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Szacunki określają, że w roku 2017 może zostać pobity rekord, gdyż pracodawcy nadal masowo składają oświadczenia o chęci zatrudnienia obywateli Ukrainy - zaznaczają autorzy badania.

źródło: raport pracuj.pl źródło: raport pracuj.pl

 

Z danych Wojewódzkich Urzędów Pracy wynika, że w I kwartale br. zostało złożonych 318 tysięcy oświadczeń o planowanym zatrudnieniu obywateli zza wschodniej granicy - to o 51 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jeśli taka dynamika zostanie utrzymana na przestrzeni całego roku, to w całym 2017 pracodawcy mogą złożyć oferty pracy dla prawie 1,2 mln cudzoziemców. 

Już nie sprzątaczki, a wykształceni specjaliści 

Jak wynika z raportu NBP Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce, nowa fala imigracji ma odmienną strukturę od tej, która przyjeżdżała do Polski przed 2014. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.