Pracownicy w pułapce. Roboty zabiorą im pracę?

• 65 proc. badanych wierzy, że za 50 lat maszyny zastąpią większość dzisiejszych stanowisk.
• Z drugiej strony 80 proc. osób uważa, że to nie o ich zawód chodzi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy w pułapce. Roboty zabiorą im pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 mar 2016 17:20


Według ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center, 65 proc. badanych spodziewa się, że w ciągu 50 lat roboty i komputery będą wykonywać większość pracy, która obecnie wymaga zatrudnienia ludzi.

Źródło: Pew Research Center Źródło: Pew Research Center
Jednak, co ciekawe, jeśli zapytać o ich własną pracę, ludzie spodziewają się, że akurat to stanowisko raczej przetrwa. Zaledwie 18 proc. ankietowanych spodziewa się, że to właśnie ich zawód zniknie. Większość przejmuje się bardziej krótkoterminowymi zagrożeniami, jak zastąpienie przez gorzej opłacanych pracowników i kiepskie zarządzanie pracodawców.

Źródło: Pew Research Center Źródło: Pew Research Center

Badani wpadli najwyraźniej w pułapkę myśli w rodzaju „to, co ja robię, jest zbyt wyjątkowe i złożone. Martwić powinni się pracownicy call center i robotnicy fizyczni”. Niestety – obie opinie na temat przyszłości nie mogą być prawdziwe, a przyspieszająca robotyzacja jest raczej pewna.

Czytaj też: Nie tylko w fabryce robot pracuje zamiast człowieka. W usługach też

Należy też pamiętać o tym, że jeśli jedne zawody znikają, w tym samym czasie pojawiają się inne.

– Z naszych badań wynika coś innego. Roboty są skoncentrowane w określonej liczbie działalności przemysłowych, co wynika z ich charakteru i specyfiki branży. Z poziomu przedsiębiorstwa trudno zauważyć, że rozwój robotyzacji pociąga za sobą zatrudnienie gdzie indziej, np. w przedsiębiorstwach zajmujących się ich oprogramowaniem, produkcją itp. – wyjaśnia dr Bohdan Wyżynkiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

*Ankieta została przeprowadzona w 2015 roku na grupie 2001 dorosłych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.