Pracownicy urzędu do zwolnienia dyscyplinarnego

0 0
Pracownicy urzędu do zwolnienia dyscyplinarnego

Pięć osób z wydziału oświaty Urzędu Miasta w Namysłowie zostanie do końca tygodnia dyscyplinarnie zwolnionych za naruszenie zasad dot. udzielania pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - zapowiedział burmistrz Krzysztof Kuchczyński.

Wobec trzech innych osób będą wyciągnięte konsekwencje służbowe z naganą włącznie.

To wynik kontroli wewnętrznej, zarządzonej przez burmistrza Namysłowa w ubiegłym tygodniu, po tym jak od osób postronnych dowiedział się, że w Wydziale Oświaty i Kultury Fizycznej w kierowanym przez niego urzędzie może dochodzić do nieprawidłowości.

Kuchczyński powiedział w rozmowie z PAP w środę, że zwolnienia dyscyplinarne zostaną do końca tygodnia wręczone piątce pracowników - w tym kierowniczce referatu księgowości jednostek oświatowych. Dodał, że najprawdopodobniej do końca miesiąca skieruje też do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczące dwóch osób. Przeprowadzona kontrola wykazała bowiem, że doszło do podrobienia podpisu oraz złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego.

"W takiej sytuacji jestem zobowiązany do zgłoszenia sprawy prokuraturze" - zaznaczył Kuchczyński.

Raport pokontrolny burmistrz Namysłowa dostał w środę. Podał, że wynika z niego, iż przy przyznawaniu pożyczek z funduszu socjalnego w wydziale oświaty dochodziło do "znacznych nieprawidłowości". Według jego relacji pracownicy np. uzyskiwali po 30, 50 a nawet ponad 100 tys. zł pożyczki z tego funduszu, podczas - gdy zgodnie z obowiązującymi ustaleniami - mogli wziąć najwyżej 20 tys.

Większe sumy uzyskiwali, gdyż dobierali dodatkowe kwoty przed spłaceniem poprzednich. "Ci pracownicy spłacali zobowiązania, ale zwiększali pulę pożyczek niezgodnie z przepisami. Np. brali 20 tys. złotych, a po dwóch czy trzech miesiącach dobierali kolejne 15-20 tysięcy" - wyjaśnił samorządowiec. Jakiej kwoty ogółem dotyczą nieprawidłowości - tego jeszcze nie wyliczono.

Kontrola objęła okres minionych dwóch lat. Prowadziła ją trzyosobowa komisja powołana przez burmistrza. Na czas jej przeprowadzania zawieszono w czynnościach służbowych dziesięć osób, zaznaczając, że nie mają one prawa przebywać w pomieszczeniach służbowych w obawie m.in. przed utrudnianiem działań komisji kontrolującej.

W niektórych przypadkach nieprawidłowości mieli się dopuścić wieloletni pracownicy urzędu miasta. Kuchczyński zrelacjonował, że ze wszystkimi osobami, których sprawa dotyczy, spotkał się i rozmawiał jeszcze przed ich zawieszeniem w ub. tygodniu. "Część z nich powiedziała, że rozumie, na czym polegają ich przewinienia, a część najprawdopodobniej udaje, że nie wie" - powiedział.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.