Pracownicy logistyki i transportu coraz częściej poszukiwani

W pierwszym kwartale ubiegłego roku najwięcej ofert dedykowanych było kandydatom reprezentującym IT/ programowanie, finanse/ księgowość/ controlling i sprzedaż. Pierwszy kwartał 2014 roku przyniósł zmianę. Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła kategoria logistyka/ zakupy/ transport, która zanotowała największe wzrosty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy logistyki i transportu coraz częściej poszukiwani

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 kwi 2014 14:00


Łączna liczba ofert pracy na monsterpolska.pl w pierwszym kwartale 2014 była większa o ponad 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku. O 216 proc. wzrosła liczba ofert pracy dla pracowników specjalizujących się w finansach, księgowości i controllingu. Dynamika wzrostu ofert pracy dla specjalistów IT nieco zwolniła (wzrost o 48 proc.), jednak liczbowo branża ta wciąż utrzymuje pozycję lidera i ofert pracy jest tutaj najwięcej.

Bez zaskoczenia - IT nadal liderem, finanse - wiceliderem

Od początku nowego roku popyt na specjalistów IT utrzymuje się na stałym poziomie. Od stycznia do marca 2014 blisko co 3 ogłoszenie (31 proc.) było adresowane właśnie do kandydatów o tym profilu. W pierwszym kwartale liczba ofert dla pracowników finansów/ księgowości/ controllingu utrzymała się na poziomie 11 proc. W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2013 - firmy podwoiły ich liczbę.

Duży wzrost w kategorii logistyka/ zakupy / transport

Na ostatnie miejsce podium za pierwszy kwartał 2014 roku wskoczyła kategoria logistyka/ zakupy/ transport. Mimo, że oferty pracy dla specjalistów z tej dziedziny stanowiły 10 proc. udziałów w całej puli ofert pracy, to właśnie w tej branży ich liczba wzrosła ponad sześciokrotnie, co zaowocowało wejściem do pierwszej trójki.

Centra Usług Wspólnych i outsourcing dalej rekrutują

Centra Usług Wspólnych i outsourcing intensywnie się rozwijają, a co za tym idzie potrzebują pracowników. Ponad połowa (54 proc.) wszystkich ofert pracy na monsterpolska.pl w pierwszym kwartale pochodziła właśnie od tych podmiotów. Popyt utrzymał się na wysokim poziomie, podobnie jak w poprzednim kwartale.

W sektorze SSC 35 proc. ofert dotyczyło pracy w działach IT/ programowanie, a niemal 30 proc. było adresowanych do kandydatów z sektora finanse/ księgowość/ controlling. 12 proc. ofert dotyczyło rekrutacji do działów HR.

Firmy outsourcingowe również intensywnie poszukiwały programistów i innych specjalistów ds. IT - dla nich zamieściły 44 proc. wszystkich ofert. 11 proc. dotyczyło finansów/ księgowości/ controllingu. Największy wzrost popytu w outsourcingu dotyczył pracowników produkcyjnych - liczba ofert pracy w przeciagu kwartału podroiła się.

Top zawody

Ranking najbardziej pożądanych kandydatów na rynku pracy otwierają programiści, dla których było adresowane 14 proc. wszystkich ofert opublikowanych w ubiegłym kwartale na portalu monsterpolska.pl. Na kolejnej pozycji uplasowali się inżynierowie (7 proc.) i przedstawiciele handlowi (5 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.