Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego wybierają wiceprezesa

0 0
Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego wybierają wiceprezesa
Zgodnie z przepisami, to załoga wybiera wiceprezesa ds. pracowniczych i tylko ona może go, również w głosowaniu, odwołać. (fot. archiwum/wnp.pl)

• Załoga Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) w środowym głosowaniu wybiera wiceprezesa spółki ds. pracy.
• O stanowisko w zarządzie ubiega się obecny wiceprezes Tadeusz Skotnicki oraz wicedyrektor kopalni Murcki-Staszic Wiesław Piecha.
• Wyniki będą znane w czwartek (31 marca).

Możliwość wyboru swojego przedstawiciela do zarządu gwarantuje pracownikom ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, na podstawie której powstał KHW. Zgodnie z przepisami, to załoga wybiera wiceprezesa ds. pracowniczych i tylko ona może go, również w głosowaniu, odwołać. Rada nadzorcza i akcjonariusze nie mają wpływu na obsadę tego stanowiska w zarządzie.

Pierwsza tura wyborów w holdingu odbyła się niespełna dwa tygodnie temu. Żaden z dziewięciu kandydatów nie uzyskał wówczas 50-procentowej większości, dlatego konieczna była druga tura głosowania. W pierwszej 22,7 proc. głosujących poparło Skotnickiego, a 22,3 proc. Piechę. Różnica w poparciu dla nich wyniosła 31 głosów. Głosowało blisko 9,1 tys. pracowników, spośród ponad 13,9 tys. uprawnionych.

Jak poinformował w środę (30 marca) rzecznik KHW Wojciech Jaros, głosowanie rozpoczęło się na porannej zmianie, a zakończy o 22.

Wiesław Piecha jest absolwentem wydziału górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, specjalistą w zakresie techniki eksploatacji złóż oraz projektowania i budowy kopalń. Z kopalniami KHW związany jest od 1988 roku; przeszedł drogę od stażysty do naczelnego inżyniera. Obecnie jest zastępcą dyrektora kopalni Murcki-Staszic ds. usług górniczych oraz zastępcą kierownika ruchu zakładu górniczego.

Tadeusz Skotnicki także ukończył studia na Politechnice Śląskiej, jest specjalistą techniki eksploatacji złóż. Pracował w firmach wykonujących roboty górnicze i kopalniach bytomskich. Od 2002 r. jest związany z kopalniami KHW, m.in. jako kierownik działu inwestycji, przygotowania i ekonomiki produkcji. Od 2013 r. jest wiceprezesem holdingu ds. pracy.

17 marca wybory wiceprezesa ds. pracowniczych odbyły się także w innej górniczej firmie - Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wybory wygrał Artur Wojtków, pełniący tę funkcję od ponad 6 lat.

W największej górniczej firmie, Kompanii Węglowej, załoga nie ma swojego przedstawiciela w zarządzie. Wynika to z faktu, że Kompania powstała na podstawie innych przepisów niż ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - była to część procesu naprawczego pięciu dawnych spółek węglowych, których kopalnie przejęła w 2003 roku Kompania.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.