Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego wybierają wiceprezesa

• Załoga Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) w środowym głosowaniu wybiera wiceprezesa spółki ds. pracy.
• O stanowisko w zarządzie ubiega się obecny wiceprezes Tadeusz Skotnicki oraz wicedyrektor kopalni Murcki-Staszic Wiesław Piecha.
• Wyniki będą znane w czwartek (31 marca).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego wybierają wiceprezesa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

30 mar 2016 10:21


Możliwość wyboru swojego przedstawiciela do zarządu gwarantuje pracownikom ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, na podstawie której powstał KHW. Zgodnie z przepisami, to załoga wybiera wiceprezesa ds. pracowniczych i tylko ona może go, również w głosowaniu, odwołać. Rada nadzorcza i akcjonariusze nie mają wpływu na obsadę tego stanowiska w zarządzie.

Pierwsza tura wyborów w holdingu odbyła się niespełna dwa tygodnie temu. Żaden z dziewięciu kandydatów nie uzyskał wówczas 50-procentowej większości, dlatego konieczna była druga tura głosowania. W pierwszej 22,7 proc. głosujących poparło Skotnickiego, a 22,3 proc. Piechę. Różnica w poparciu dla nich wyniosła 31 głosów. Głosowało blisko 9,1 tys. pracowników, spośród ponad 13,9 tys. uprawnionych.

Jak poinformował w środę (30 marca) rzecznik KHW Wojciech Jaros, głosowanie rozpoczęło się na porannej zmianie, a zakończy o 22.

Wiesław Piecha jest absolwentem wydziału górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, specjalistą w zakresie techniki eksploatacji złóż oraz projektowania i budowy kopalń. Z kopalniami KHW związany jest od 1988 roku; przeszedł drogę od stażysty do naczelnego inżyniera. Obecnie jest zastępcą dyrektora kopalni Murcki-Staszic ds. usług górniczych oraz zastępcą kierownika ruchu zakładu górniczego.

Tadeusz Skotnicki także ukończył studia na Politechnice Śląskiej, jest specjalistą techniki eksploatacji złóż. Pracował w firmach wykonujących roboty górnicze i kopalniach bytomskich. Od 2002 r. jest związany z kopalniami KHW, m.in. jako kierownik działu inwestycji, przygotowania i ekonomiki produkcji. Od 2013 r. jest wiceprezesem holdingu ds. pracy.

17 marca wybory wiceprezesa ds. pracowniczych odbyły się także w innej górniczej firmie - Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wybory wygrał Artur Wojtków, pełniący tę funkcję od ponad 6 lat.

W największej górniczej firmie, Kompanii Węglowej, załoga nie ma swojego przedstawiciela w zarządzie. Wynika to z faktu, że Kompania powstała na podstawie innych przepisów niż ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - była to część procesu naprawczego pięciu dawnych spółek węglowych, których kopalnie przejęła w 2003 roku Kompania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.