Pracownicy coraz bardziej świadomi. Teraz to oni wybierają pracodawcę

0 0
Pracownicy coraz bardziej świadomi. Teraz to oni wybierają pracodawcę
Polacy mają świadomość tego, co mogą zaoferować firmie i dostosowują oczekiwania do swoich możliwości i posiadanych umiejętności (Michał Lewandowski, fot.mat.pras.)

Na rynku pracy widać zmiany w podejściu do rekrutacji i poszukiwania pracy. - Pracownicy nie czekają już na interesujące ogłoszenie. Są proaktywni i samodzielnie próbują zainteresować pracodawcę swoją kandydaturą - mówi Michał Lewandowski z Diverse Consulting Group.

Bezrobocie w Polsce w czerwcu 2015 r., osiągnęło najniższy poziom od 7 lat. Tylko w ciągu tego miesiąca pracodawcy do urzędów pracy zgłosili 117 tys. ofert zatrudnienia - wynika z danych ministerstwa pracy. Jednak zmiana widoczna jest również w świadomości Polaków.

Polacy aktywnie poszukują pracy

- Coraz częściej poszukują pracy aktywnie, nie czekając na pojawienie się ogłoszenia, zmienia się także ich świadomość nt. umiejętności i kompetencji, jakie mogą zaoferować przyszłemu pracodawcy – mówi Michał Lewandowski, prezes agencji doradztwa personalnego Diverse Consulting Group.

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w czerwcu 2015 roku pojawiło się o 38 proc. więcej ofert zatrudnienia niż w ubiegłym roku. Z kolei stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu spadła do 10,4% i jest mniejsza niż w maju br.

– Cały czas obserwujemy, że na rynku pojawia się więcej ofert pracy. Jest to związane z oddechem, który złapała cała gospodarka, ale także zmianą myślenia wśród poszukujących pracy, a którą wymusiły ostatnie lata. Zmienia się tempo i styl życia, a przez zwiększony dostęp do informacji, Polacy wiedzą jak prowadzić i rozwijać swoją karierę zawodową - informuje Lewandowski.

- Począwszy od studentów, którzy mają już świadomość, że studia nie zagwarantują im pracy i już podczas nauki zdobywają doświadczenie zawodowe, tak by po jej zakończeniu być w pełni konkurencyjnymi kandydatami z szerokimi kompetencjami. Natomiast osoby, które mają doświadczenie i na rynku pracy są od wielu lat, dzięki licznym programom, nie odczuwają strachu przed zmianą branży czy przekwalifikowaniem się. Często decydują się na rozwój własnej firmy i działają na tzw. własny rachunek – wyjaśnia prezes.

Nowe podejście do rekrutacji

Według ekspertów widać już także efekty zmiany w podejściu do procesu rekrutacji i metodach poszukiwania pracy – Polacy wiedzą już jak pisać CV, popełniają mniej błędów na rozmowach i coraz częściej biorą sprawę w swoje ręce.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.