Pracownicy coraz bardziej świadomi. Teraz to oni wybierają pracodawcę

Na rynku pracy widać zmiany w podejściu do rekrutacji i poszukiwania pracy. - Pracownicy nie czekają już na interesujące ogłoszenie. Są proaktywni i samodzielnie próbują zainteresować pracodawcę swoją kandydaturą - mówi Michał Lewandowski z Diverse Consulting Group.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy coraz bardziej świadomi. Teraz to oni wybierają pracodawcę

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

13 lip 2015 9:56


Bezrobocie w Polsce w czerwcu 2015 r., osiągnęło najniższy poziom od 7 lat. Tylko w ciągu tego miesiąca pracodawcy do urzędów pracy zgłosili 117 tys. ofert zatrudnienia - wynika z danych ministerstwa pracy. Jednak zmiana widoczna jest również w świadomości Polaków.

Polacy aktywnie poszukują pracy

- Coraz częściej poszukują pracy aktywnie, nie czekając na pojawienie się ogłoszenia, zmienia się także ich świadomość nt. umiejętności i kompetencji, jakie mogą zaoferować przyszłemu pracodawcy – mówi Michał Lewandowski, prezes agencji doradztwa personalnego Diverse Consulting Group.

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w czerwcu 2015 roku pojawiło się o 38 proc. więcej ofert zatrudnienia niż w ubiegłym roku. Z kolei stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu spadła do 10,4% i jest mniejsza niż w maju br.

– Cały czas obserwujemy, że na rynku pojawia się więcej ofert pracy. Jest to związane z oddechem, który złapała cała gospodarka, ale także zmianą myślenia wśród poszukujących pracy, a którą wymusiły ostatnie lata. Zmienia się tempo i styl życia, a przez zwiększony dostęp do informacji, Polacy wiedzą jak prowadzić i rozwijać swoją karierę zawodową - informuje Lewandowski.

- Począwszy od studentów, którzy mają już świadomość, że studia nie zagwarantują im pracy i już podczas nauki zdobywają doświadczenie zawodowe, tak by po jej zakończeniu być w pełni konkurencyjnymi kandydatami z szerokimi kompetencjami. Natomiast osoby, które mają doświadczenie i na rynku pracy są od wielu lat, dzięki licznym programom, nie odczuwają strachu przed zmianą branży czy przekwalifikowaniem się. Często decydują się na rozwój własnej firmy i działają na tzw. własny rachunek – wyjaśnia prezes.

Nowe podejście do rekrutacji

Według ekspertów widać już także efekty zmiany w podejściu do procesu rekrutacji i metodach poszukiwania pracy – Polacy wiedzą już jak pisać CV, popełniają mniej błędów na rozmowach i coraz częściej biorą sprawę w swoje ręce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.