Pracownicy branży meblowej na wagę złota. Szczególnie menedżerowie ds. eksportu

Jak zauważają eksperci w Polsce może niebawem zabraknąć rąk do pracy w branży meblarskiej, co z kolei przyczyni się do wzrostu kosztów produkcji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy branży meblowej na wagę złota. Szczególnie menedżerowie ds. eksportu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 sie 2015 11:59


Według Ministerstwa Gospodarki przy produkcji mebli w naszym kraju zatrudnionych jest ok. 130 tys. pracowników, zaś kolejne kilkadziesiąt tysięcy zajmuje się dostawą komponentów oraz dystrybucją. Z danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli wynika, że branżę meblarska w Polsce tworzy obecnie ok. 24 tys. firm. W zdecydowanej większości (ponad 91 proc.) są to mikroprzedsiębiorstwa, w których pracuje poniżej 9 osób.

Sektor meblowy szuka rąk do pracy

- Polski sektor meblarski zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na pracowników, i to na różnych szczeblach – mówi Maria Szykuła z firmy rekrutacyjnej Tara HRC, prowadzącej projekty dla rynku mebli. - Chłonne rynki globalne, wzrostowa tendencja eksportu, a do tego niż demograficzny w Polsce – to wszystko sprawia, że do produkcji polskich mebli może wkrótce zabraknąć rąk do pracy. Już teraz wielu producentów decyduje się na pozyskiwanie pracowników z zagranicy, zwłaszcza ze Wschodniej Europy - dodaje.

Czytaj też: Polscy producenci mebli narzekają na brak pracowników

Według ekspertów Tara HRC poszukiwani są specjaliści na wszystkich szczeblach przedsiębiorstwa: od menedżerów i dyrektorów zarządzających spółką, przez konstruktorów, projektantów, technologów drewna, a na pracownikach fizycznych kończąc.

Pracodawcy muszą walczyć o pracowników, którzy coraz częściej wybierają pracę poza granicami Polski, głównie ze względu na korzystniejsze warunki finansowe. Przed polskimi firmami stoi zatem duże wyzwanie – muszą znaleźć złoty środek między rentownością produkcji, która jest jednym z ich głównych atutów, a inwestowaniem dodatkowych środków w kadry, aby zatrzymać najlepszych pracowników.

Menedżer ds. eksportu na wagę złota

Z badań TARA HRC wynika, że firmy z branży meblarskiej chętnie szkolą swoich pracowników. Rozwija się również kadra pedagogiczna przygotowująca do zawodów rzemieślniczych.

Czytaj też: Jasło: Nowa fabryka mebli zatrudniła 90 osób

Dobrym przykładem jest Projekt „Polska Meblami Stoi”, za który odpowiedzialna jest REFA, największa w Europie ogólnoświatowa organizacja non profit, kształcąca w zakresie organizacji pracy. Wspomniany projekt skierowany jest do nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy we współpracy z przedsiębiorstwami przygotowują młode pokalanie do pracy w branży meblarskiej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.