Pracodawcy w Łodzi szukają pracowników z tureckim, japońskim, hebrajskim czy chińskim

• Z raportu Randstad i Urzędu Miasta Łodzi „Rynek pracy w Łodzi 2016” wynika, że miasto jest atrakcyjne dla firm z branży IT i sektora nowoczesnych usług dla biznesu.
• Tamtejsze centra usług wspólnych obsługują klientów nie tylko w popularnych językach, ale też po turecku, japońsku, hebrajsku, chińsku czy w językach krajów bałtyckich.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy w Łodzi szukają pracowników z tureckim, japońskim, hebrajskim czy chińskim

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

14 paź 2016 13:43


Raport „Rynek pracy w Łodzi 2016” wskazuje, że są w Łodzi branże, w których zarabia się nawet 20-30 tysięcy złotych miesięcznie. Takie wynagrodzenie jest osiągalne głównie na stanowiskach dyrektorskich, ale także na niektórych stanowiskach specjalistycznych w branży IT.

Ogólnie sektor ten wyróżnia się dobrymi płacami na lokalnym rynku pracy. Bardzo dobrze można także zarobić w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, który coraz dynamiczniej rozwija się w Łodzi. Jeśli chodzi o poziom wynagrodzeń i zapotrzebowanie na pracowników, wymienionym branżom nie ustępuje również sektor produkcji.

Zapotrzebowanie na pracowników produkcji

Autorzy raportu dostrzegają dynamiczny rozwój najbardziej charakterystycznych dla regionu łódzkiego gałęzi przemysłu – branży włókienniczej, odzieżowej i dziewiarskiej oraz sektora rolno-spożywczego. W wymienionych branżach prognozy mówią o znaczącym wzroście zapotrzebowania na specjalistów, takich jak technolodzy, projektanci, czy inżynierowie jakości.

– Na niektórych stanowiskach specjalistycznych, związanych z automatyzacją i optymalizacją produkcji, kandydaci otrzymują nawet 5 ofert pracy tygodniowo – podkreśla współautorka raportu, Marta Zielińska z Randstad Engineering.

Autorzy widzą też duży potencjał rozwoju w przemyśle ukierunkowanym na nowe technologie i dziedziny nauki, które są motorem rozwoju światowej gospodarki. Należą do nich: biotechnologia i powiązany z nią przemysł farmaceutyczny, mechatronika, a wraz z nią sektory oparte na wysokiej automatyzacji procesów, sektor opakowań, informatyka i telekomunikacja oraz centra usługowe SSC/BPO/ITO.

Języki obce dla biznesu

Z raportu wynika, że Łódź jest szczególnie atrakcyjna dla firm z branży IT i sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dla firm z tej drugiej grupy jednym z kluczowych wymagań wobec pracowników jest umiejętność swobodnej komunikacji w językach obcych. W Łodzi firmy znajdują takich specjalistów – działają tu centra usług wspólnych, które obsługują klientów nie tylko w najbardziej powszechnych językach, ale też po turecku, japońsku, hebrajsku, chińsku, czy w językach krajów bałtyckich.

– Jednym z czynników, które stanowią o wyjątkowości Łodzi jest bardzo dobra współpraca władz miasta oraz biznesu ze środowiskiem akademickim, co sprawia, że absolwenci łódzkich uczelni są dobrze przygotowani do podjęcia pracy. We współpracy z największymi łódzkimi pracodawcami powstał m.in. kierunek lingwistyka dla biznesu, pozwalający połączyć naukę języków obcych z wybranymi zagadnieniami z dziedziny zarządzania – mówi Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyxyx 2016-10-14 18:29:10

jeśli pracodawcy szukają takich egzotycznych języków, to zapewne jest to centrum tranzytowe nielegalnych cudzoziemców do UE.