Pracodawcy w Łodzi szukają pracowników z tureckim, japońskim, hebrajskim czy chińskim

0 0
Pracodawcy w Łodzi szukają pracowników z tureckim, japońskim, hebrajskim czy chińskim
Jednym z kluczowych wymagań wobec pracowników jest umiejętność swobodnej komunikacji w językach obcych. (Źródło: raport „Rynek pracy w Łodzi 2016”)

• Z raportu Randstad i Urzędu Miasta Łodzi „Rynek pracy w Łodzi 2016” wynika, że miasto jest atrakcyjne dla firm z branży IT i sektora nowoczesnych usług dla biznesu.
• Tamtejsze centra usług wspólnych obsługują klientów nie tylko w popularnych językach, ale też po turecku, japońsku, hebrajsku, chińsku czy w językach krajów bałtyckich.

Raport „Rynek pracy w Łodzi 2016” wskazuje, że są w Łodzi branże, w których zarabia się nawet 20-30 tysięcy złotych miesięcznie. Takie wynagrodzenie jest osiągalne głównie na stanowiskach dyrektorskich, ale także na niektórych stanowiskach specjalistycznych w branży IT.

Ogólnie sektor ten wyróżnia się dobrymi płacami na lokalnym rynku pracy. Bardzo dobrze można także zarobić w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, który coraz dynamiczniej rozwija się w Łodzi. Jeśli chodzi o poziom wynagrodzeń i zapotrzebowanie na pracowników, wymienionym branżom nie ustępuje również sektor produkcji.

Zapotrzebowanie na pracowników produkcji

Autorzy raportu dostrzegają dynamiczny rozwój najbardziej charakterystycznych dla regionu łódzkiego gałęzi przemysłu – branży włókienniczej, odzieżowej i dziewiarskiej oraz sektora rolno-spożywczego. W wymienionych branżach prognozy mówią o znaczącym wzroście zapotrzebowania na specjalistów, takich jak technolodzy, projektanci, czy inżynierowie jakości.

– Na niektórych stanowiskach specjalistycznych, związanych z automatyzacją i optymalizacją produkcji, kandydaci otrzymują nawet 5 ofert pracy tygodniowo – podkreśla współautorka raportu, Marta Zielińska z Randstad Engineering.

Autorzy widzą też duży potencjał rozwoju w przemyśle ukierunkowanym na nowe technologie i dziedziny nauki, które są motorem rozwoju światowej gospodarki. Należą do nich: biotechnologia i powiązany z nią przemysł farmaceutyczny, mechatronika, a wraz z nią sektory oparte na wysokiej automatyzacji procesów, sektor opakowań, informatyka i telekomunikacja oraz centra usługowe SSC/BPO/ITO.

Języki obce dla biznesu

Z raportu wynika, że Łódź jest szczególnie atrakcyjna dla firm z branży IT i sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dla firm z tej drugiej grupy jednym z kluczowych wymagań wobec pracowników jest umiejętność swobodnej komunikacji w językach obcych. W Łodzi firmy znajdują takich specjalistów – działają tu centra usług wspólnych, które obsługują klientów nie tylko w najbardziej powszechnych językach, ale też po turecku, japońsku, hebrajsku, chińsku, czy w językach krajów bałtyckich.

– Jednym z czynników, które stanowią o wyjątkowości Łodzi jest bardzo dobra współpraca władz miasta oraz biznesu ze środowiskiem akademickim, co sprawia, że absolwenci łódzkich uczelni są dobrze przygotowani do podjęcia pracy. We współpracy z największymi łódzkimi pracodawcami powstał m.in. kierunek lingwistyka dla biznesu, pozwalający połączyć naukę języków obcych z wybranymi zagadnieniami z dziedziny zarządzania – mówi Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Łodzi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • jeśli pracodawcy szukają takich egzotycznych języków, to zapewne jest to centrum tranzytowe nielegalnych cudzoziemców do UE.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.