Pracodawcy stawiają na doświadczenie podczas rekrutacji. Czy słusznie?

Pracodawcy wolą zatrudniać osoby z doświadczeniem. Może jednak warto zaryzykować i postawić na młodych, którzy są spragnieni wyzwań?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy stawiają na doświadczenie podczas rekrutacji. Czy słusznie?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 gru 2014 8:00


Z badania ankietowego rynku pracy, przeprowadzonego przez NBP w 2014 roku, wynika, że co czwarta osoba poszukująca pracy, już ją ma. Chce ją po prostu zmienić.

I choć ta grupa kandydatów nie jest największa, to jednak pracodawcy najchętniej zatrudniają takie osoby. 67 proc. rekrutacji zakończyło się przyjęciem osoby, która miała pracę. Dotyczy to wszystkich branż. Z kolei ok. 14 proc. firm postawiło na pracowników rozpoczynających karierę, a ponad 18 proc. – na osoby powracające na rynek pracy.

Czytaj też: Młodzi w pracy. Jak nimi zarządzać i nie zwariować?

Dlaczego pracodawcy chętniej stawiają na osoby mające pracę? Przede wszystkim ze względu na ich lata pracy i wiedzę. Jak wynika z badania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2013 roku, brak doświadczenia zawodowego i odpowiednich kwalifikacji to główny powód bezrobocia wśród młodych ludzi.

Pod koniec 2013 r. wśród zarejestrowanych bezrobotnych do 25 lat najliczniejszą grupę stanowiły osoby bez stażu pracy – 209,9 tys. osób (52,3 proc. młodych bezrobotnych), następnie bezrobotni ze stażem do roku – 96,5 tys. osób (24,1 proc.) oraz od 1 do 5 lat – 91,9 tys. osób (22,9 proc.).

Czytaj też: Starsi nie rozumieją igreków. I odwrotnie. Jak ich pogodzić?

Potwierdzają to dane z raportu „Kompetencje Polaków a potrzeby polskiej gospodarki” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2014 roku, z których wynika, że zdecydowana większość pracodawców (ponad 75 proc.) doświadczało trudności w działaniach rekrutacyjnych właśnie ze względu na brak doświadczenia i motywacji kandydatów.

Poza wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, problem tkwi również w słabej motywacji do pracy. Pracodawcy coraz częściej mówią o sytuacjach, w których kandydaci nie odbierają telefonów z zaproszeniami na rozmowy kwalifikacyjne, nie pojawiają się na spotkaniach rekrutacyjnych, a jeśli nawet przyjdą, to często otwarcie pokazują brak motywacji i zainteresowania pracą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.