Pracodawcy stawiają na doświadczenie podczas rekrutacji. Czy słusznie?

0 0
Pracodawcy stawiają na doświadczenie podczas rekrutacji. Czy słusznie?
Fot. Constantine Trupcheff/ Flickr

Pracodawcy wolą zatrudniać osoby z doświadczeniem. Może jednak warto zaryzykować i postawić na młodych, którzy są spragnieni wyzwań?

Z badania ankietowego rynku pracy, przeprowadzonego przez NBP w 2014 roku, wynika, że co czwarta osoba poszukująca pracy, już ją ma. Chce ją po prostu zmienić.

I choć ta grupa kandydatów nie jest największa, to jednak pracodawcy najchętniej zatrudniają takie osoby. 67 proc. rekrutacji zakończyło się przyjęciem osoby, która miała pracę. Dotyczy to wszystkich branż. Z kolei ok. 14 proc. firm postawiło na pracowników rozpoczynających karierę, a ponad 18 proc. – na osoby powracające na rynek pracy.

Czytaj też: Młodzi w pracy. Jak nimi zarządzać i nie zwariować?

Dlaczego pracodawcy chętniej stawiają na osoby mające pracę? Przede wszystkim ze względu na ich lata pracy i wiedzę. Jak wynika z badania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2013 roku, brak doświadczenia zawodowego i odpowiednich kwalifikacji to główny powód bezrobocia wśród młodych ludzi.

Pod koniec 2013 r. wśród zarejestrowanych bezrobotnych do 25 lat najliczniejszą grupę stanowiły osoby bez stażu pracy – 209,9 tys. osób (52,3 proc. młodych bezrobotnych), następnie bezrobotni ze stażem do roku – 96,5 tys. osób (24,1 proc.) oraz od 1 do 5 lat – 91,9 tys. osób (22,9 proc.).

Czytaj też: Starsi nie rozumieją igreków. I odwrotnie. Jak ich pogodzić?

Potwierdzają to dane z raportu „Kompetencje Polaków a potrzeby polskiej gospodarki” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2014 roku, z których wynika, że zdecydowana większość pracodawców (ponad 75 proc.) doświadczało trudności w działaniach rekrutacyjnych właśnie ze względu na brak doświadczenia i motywacji kandydatów.

Poza wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, problem tkwi również w słabej motywacji do pracy. Pracodawcy coraz częściej mówią o sytuacjach, w których kandydaci nie odbierają telefonów z zaproszeniami na rozmowy kwalifikacyjne, nie pojawiają się na spotkaniach rekrutacyjnych, a jeśli nawet przyjdą, to często otwarcie pokazują brak motywacji i zainteresowania pracą.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.