Pracodawcy poszukują specjalistów od sprzedaży, finansów oraz IT. A kandydatów brak

Pracodawcy w ostatnich miesiącach najczęściej poszukiwali pracowników z obszaru sprzedaży i obsługi klienta, IT oraz finansów i bankowości. Natomiast najwięcej kandydatów szukało pracy na stanowisku specjalisty ds. administracyjnych, sprzedawców i kierowców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy poszukują specjalistów od sprzedaży, finansów oraz IT. A kandydatów brak

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

10 lip 2015 7:54


Analiza ofert pracy opublikowana w serwisie pracy Praca.pl między 1 kwietnia a 30 czerwca 2015 roku ujawnia trudną sytuację Podkarpacia i rozdźwięk między oczekiwaniami pracodawców a tym, jakiej pracy szukają kandydaci. Jakie obszary rynku pracy są stabilne, a które przyniosły zmiany?

Popularne branże – na ile perspektywiczne?

- W których branżach najłatwiej o zatrudnienie? Tu nie ma niespodzianek – tak jak w poprzednim kwartale oraz analogicznym okresie ubiegłego roku dominują trzy obszary – Sprzedaż i Obsługa Klienta (34% wszystkich ogłoszeń), IT (głównie w zakresie programowania – 17,2%) oraz Finanse i Bankowość (12,1%) - wynika z raportu Praca.pl

Choć o pracę w tych obszarach najłatwiej, to systematycznie spada w nich procentowy udział ogłoszeń.

- Może to zatem oznaczać, że ogólne zapotrzebowanie na specjalistów w tych obszarach, choć bardzo powoli, to jednak – maleje, jak i świadczyć o tym, że pozostałe sektory gospodarki zaczynają rozwijać się na tyle dynamicznie, że poszukiwani stają się specjaliści nie tylko z zakresu sprzedaży, IT czy księgowości. Wzrost procentowego udziału ogłoszeń w całości ofert pracy (w porównaniu do Q1 2015r.) widać wyraźnie w sprzedaży, co wiąże się przede wszystkim z sezonem urlopowym, do którego pracodawcy zaczęli przygotowywać się już w maju - czytamy.

Jak wynika z raportu wiosna i perspektywa wakacji przyniosła za to bardzo duży skok zapotrzebowania na pracowników fizycznych (oferty pracy w tym obszarze stanowią prawie 12% ogłoszeń). To nie tylko prawie o 5% większy udział tej branży w całości rynku pracy niż w Q1 2015r., ale również 3% więcej niż rok temu.

Analizując przyrost ofert pracy w poszczególnych branżach widać wyraźny wzrost ilości ofert pracy w turystyce i hotelarstwie (prawie dwukrotnie więcej ofert niż w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz w HR (około 1/4 więcej ogłoszeń). Znacznie trudniej za to o pracę w administracji biurowej (o ile w 2Q 2014 r. ogłoszenia w tym obszarze stanowiły prawie 10% wszystkich ogłoszeń, to w tym roku jest to zaledwie 7%, co oznacza spory spadek zainteresowania pracodawców specjalistami w tym zakresie.

– Topowe stanowiska, na które pracodawcy poszukiwali kandydatów, to przedstawiciel handlowy, księgowy oraz specjalista do spraw obsługi klienta – wymienia Michał Filipkiewicz z serwisu Praca.pl. – Wiosna i perspektywa wakacji przyniosła za to bardzo duży skok zapotrzebowania na pracowników fizycznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ja 2015-07-10 20:31:23

Uczciwa płaca i traktowanie jak człowieka - i znajdą się chętni. Nie jesteśmy przedmiotami do pomiatania.

krzysztof 2015-07-10 20:08:47

W mojej firmie 80% to ukraincy .Kto na to pozwala przy tak duzym bezrobociu.To nie sa pracodawcy tylko wyzyskiwacze

Prac 2015-07-10 15:27:20

Za 2500 lub 3000 tys niech sobie sami pracują, jak biali murzyni, po 10/12 h dziennie, bo takie są realia. Na zachodzie za taką pracę minimum na czysto zostaje 1000 euro netto - do odłozenia i dziękuję polskim pseudopracodawcą