Pracodawcy nie mogą znaleźć odpowiednich pracowników, bo szukają... różowych wiewiórek

0 0
Pracodawcy nie mogą znaleźć odpowiednich pracowników, bo szukają... różowych wiewiórek
Pracodawcy nie potrafią znaleźć wykwalifikowanych pracowników, ponieważ szukają różowych wiewiórek/ Fot. fotolia

Pracodawcy szukają różowych, nieosiągalnych wiewiórek. A tymczasem w zasięgu ręki jest wiele dobrych rudych.

Joe Weinlick, wiceprezes sieci społecznościowej dla szukających pracy Beyond.com, stwierdził, że pracodawcy nie potrafią znaleźć wykwalifikowanych pracowników, bo szukają różowych wiewiórek. Oczekują połączenia umiejętności, których spotkanie w jednej osobie jest mało prawdopodobne.

Przykładów nie brakuje. Międzynarodowa instytucja finansowa szukała dyrektora ds. sprzedaży.

– Klient wskazał konkretną liczbę lat doświadczenia. Kandydat musiał mieć także na swoim koncie sukcesy w rozwoju biznesu, bazę klientów. Musiał również biegle mówić po angielsku. Ograniczeniem był także wyznaczony budżet. Niestety nie udało się znaleźć idealnego kandydata. Klient musiał zweryfikować swoje wymagania – mówi Aleksandra Figura, team leader w firmie doradztwa personalnego People.

Z kolei firma OEX ma problem z obsadzeniem stanowiska key account managera. – Szukamy osoby z dużym doświadczeniem w obsłudze klientów, pozyskiwaniu biznesu z danego obszaru, a z drugiej strony mamy ograniczony budżet na to stanowisko, co nie pozwala nam przebić oferty innych pracodawców – mówi Marta Buszko, HR menedżer w Grupie OEX.

– Bez wątpienia pracodawcy mają wysokie wymagania. Chcą, aby pracownik miał odpowiednią wiedzę, doświadczenie, a także miał konkretne wykształcenie i umiejętności. Z takimi oczekiwaniami firmy wychodzą na rynek. Niestety często narzekają, że nie otrzymują aplikacji od osób, które spełniałyby ich kryteria. Częstym błędem pracodawców jest patrzenie ze swojego punktu widzenia, bez uwzględniania sytuacji na rynku pracy – mówi Aleksandra Figura.

Jak podkreśla Jadwiga Ford z Ford Coaching, w poszukiwanych profilach znajdują się wymagania umieszczone tak na wszelki wypadek i wynikają one z braku właściwiej analizy ważności poszczególnych wymagań.

– Jeśli szukamy mnóstwa rzeczy, które są równie ważne, to faktycznie zwykła wiewiórka może niepostrzeżenie zmienić kolor na różowy – komentuje Ford.

Poszukiwany, poszukiwana

Dlaczego pracodawcy szukają na rynku pracy różowych wiewiórek, a nie rudych?

– W dużej mierze wynika to z tego, że pracodawcy szukają ludzi gotowych do ciężkiej pracy, często również po godzinach, zaangażowanych i gotowych poświęcić się pracy kosztem rodziny, przyjaciół, czasu wolnego. Ponadto, chcą zatrudniać ludzi, którzy już w pierwszym dniu pracy są w pełni gotowi do jej wykonywania – twierdzi Katarzyna Tuz, dyrektor ds. personalnych w BRE Ubezpieczenia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Wszystko po to, aby zostawić jak najwięcej kabzy u właściciela a wynajęty gostek pracował jak najwięcej na swojego pana

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.