Pracodawcy, którzy nie doceniają kobiet, popełniają duży błąd

- Korzyści wynikające z większego udziału w rynku pracy kobiet są znaczące. Zwiększenie ich zaangażowania przyspieszyłoby rozwój gospodarczy, poprawiło kondycję wielu firm, zredukowało niedobór talentów, a także pomogło w zapewnieniu stabilnego rozwoju społeczeństw - mówi Dorota Janas, dyrektor generalny ManpowerGroup.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy, którzy nie doceniają kobiet, popełniają duży błąd

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 mar 2014 13:11


Liczba wakatów w sektorze IT, usług, czy też centrach BPO/ SSC dynamicznie wzrasta, co dodatkowo skłania do zwiększania grona kształcących się w ich kierunku osób i aktywizacji zawodowej grup o wciąż zbyt małym udziale w w rynku pracy. Taką grupą są kobiety.

W mentalności polskich pracodawców i kandydatów zaszła na przestrzeni kilku ostatnich lat zauważalna zmiana. Większość kierowników i dyrektorów odpowiedzialnych za politykę personalną docenia rolę kobiet na stanowiskach kierowniczych, które bardzo często charakteryzuje chęć rozwoju zawodowego.

Czytaj też: Czy aby na pewno światem IT rządzą mężczyźni?

Przekonanie, że nie ma żadnej zależności pomiędzy płcią a byciem dobrym specjalistą czy kierownikiem staje się coraz powszechniejsze. Również same panie odważniej sięgają po wyższe stanowiska i mniej obawiają się rywalizacji na rynku pracy. Bardziej świadomie wybierają także kierunki techniczne, częściej decydując się na stanowiska kojarzone do niedawna z pracą zarezerwowaną dla mężczyzn

- Mało elastyczne struktury organizacji to największa globalna bariera w pozyskiwaniu i zatrudnianiu kobiet. Nie należy ich ignorować, bo panie mogą odegrać istotną rolę w podnoszeniu efektywności firm i stanowić odpowiedź na potrzeby szybko rozwijających się sektorów gospodarki - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

- Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że organizacje, które już dziś stawiają na rekrutację kobiet oraz utrzymanie ich w swoich strukturach, zwiększają swoje szanse na zwiększenie przewagi konkurencyjnej w dłuższej perspektywie. Firmy mogące zaoferować stanowiska odpowiadające indywidualnym oczekiwaniom kandydatek, elastyczny system pracy czy też wynagrodzeń, wiele zyskują - dodaje Janas.

Czytaj też: Bycie mamą nie oznacza bycia kiepskim pracownikiem. Wręcz przeciwnie

Pomimo tego pozytywnego trendu, zarówno w naszym, jak i pozostałych krajach świata, udział kobiet w rynku pracy jest nadal mniejszy niż mężczyzn. Konsekwencje wynikające z tego faktu wychodzą daleko poza kwestię równouprawnienia. W chwili obecnej istnieją dwa trendy kształtujące rynek pracy: rosnąca dominacja sektora usług oraz malejąca populacja osób aktywnych zawodowo.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.