Praca w ZUS: Będą zwolnienia?

0 0
Praca w ZUS: Będą zwolnienia?
Coraz mniej kasy na funkcjonowanie ZUS. Będą zwolnienia? (fot. PTWP)

ZUS zatrudnia 46 tys. osób. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie część pracowników pożegna się z pracą.

Jak informuje TVN24, ZUS planuje zwolnienia. Te mogą dotknąć w pierwszej kolejności osoby, które mają już prawo do emerytury, a także te, które w tym roku osiągną wiek emerytalny. Informację potwierdził Wojciech Andrusiewicz, rzecznik placówki. Przyznał, że w oddziałach ZUS-u trwają rozmowy z pracownikami, którzy posiadają uprawnienia do przejścia na emeryturę, o możliwości rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron z jednoczesną wypłatą odprawy emerytalnej, w wysokości do sześciu pensji.

Powodem zwolnień są coraz mniejsze nakłady finansowe kierowane na funkcjonowanie ZUS. W związku z tym zakład musi racjonalnie gospodarować ograniczonymi środkami i jednocześnie utrzymać wartościowych pracowników, którzy niejednokrotnie odchodzą do sektora prywatnego.

Już teraz pracownicy ZUS narzekają na przepracowanie, co potwierdziła w rozmowie z nami Barbara Owsiak, wicedyrektor gabinetu prezesa ZUS ds. komunikacji i edukacji: - Nie mogę się nie zgodzić z faktem, że obciążenie pracą w ZUS jest ogromne. Cały czas otrzymujemy dodatkowe zadania, a zatrudnienie jest wciąż na tym samym poziomie - mówiła Barbara Owsiak.

Całą rozmowę czytaj tutaj: Zarobki i obowiązki w ZUS. Ta praca to skaranie boskie?

- Jeżeli jest zmiana legislacyjna to ona natychmiast powoduje dodatkowy napływ wniosków, co oznacza, że jest o wiele więcej pracy na sali obsługi klienta. Powiem tylko, że w momencie kiedy w maju weszła w życie tzw. ustawa marcowa, czyli kiedy chodziło o przeliczenie na nowo kapitału początkowego z uwzględnieniem dodatkowych okresów, tylko w ciągu dwóch miesięcy – od maja do czerwca napłynęło do nas 900 tys. wniosków - wyjaśniła.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • Wszyscy maja pretensje do zusu a moze warto sie zastanowic ze pracownicy pracuja na podstawie ustaw. Kto je uchwalil ? Pracownicy zus ? Czy ci ktorzy biora pieniadze za nic - poslowie ?
 • Pani prezes na forum twierdzi ze nalezy opozniac przejscie na emeryture a sama zwalnia pracownikow z pracy. Istna obluda i klamstwa !!!!!
 • Pracowałam w ZUS. ZUS potrzebuje więcej pracowników, a nie mniej! Tam jest bardzo dużo pracy, a oszczędności doprowadzono do skrajnego poziomu. Tam jest np. jedna drukarka na 10 osób. Jak pracować w takich warunkach ? ZUS powinien być dofinansowany, bo naprawdę jest już źle.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.