Praca w ZUS: Będą zwolnienia?

ZUS zatrudnia 46 tys. osób. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie część pracowników pożegna się z pracą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w ZUS: Będą zwolnienia?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 lip 2016 13:37


Jak informuje TVN24, ZUS planuje zwolnienia. Te mogą dotknąć w pierwszej kolejności osoby, które mają już prawo do emerytury, a także te, które w tym roku osiągną wiek emerytalny. Informację potwierdził Wojciech Andrusiewicz, rzecznik placówki. Przyznał, że w oddziałach ZUS-u trwają rozmowy z pracownikami, którzy posiadają uprawnienia do przejścia na emeryturę, o możliwości rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron z jednoczesną wypłatą odprawy emerytalnej, w wysokości do sześciu pensji.

Powodem zwolnień są coraz mniejsze nakłady finansowe kierowane na funkcjonowanie ZUS. W związku z tym zakład musi racjonalnie gospodarować ograniczonymi środkami i jednocześnie utrzymać wartościowych pracowników, którzy niejednokrotnie odchodzą do sektora prywatnego.

Już teraz pracownicy ZUS narzekają na przepracowanie, co potwierdziła w rozmowie z nami Barbara Owsiak, wicedyrektor gabinetu prezesa ZUS ds. komunikacji i edukacji: - Nie mogę się nie zgodzić z faktem, że obciążenie pracą w ZUS jest ogromne. Cały czas otrzymujemy dodatkowe zadania, a zatrudnienie jest wciąż na tym samym poziomie - mówiła Barbara Owsiak.

Całą rozmowę czytaj tutaj: Zarobki i obowiązki w ZUS. Ta praca to skaranie boskie?

- Jeżeli jest zmiana legislacyjna to ona natychmiast powoduje dodatkowy napływ wniosków, co oznacza, że jest o wiele więcej pracy na sali obsługi klienta. Powiem tylko, że w momencie kiedy w maju weszła w życie tzw. ustawa marcowa, czyli kiedy chodziło o przeliczenie na nowo kapitału początkowego z uwzględnieniem dodatkowych okresów, tylko w ciągu dwóch miesięcy – od maja do czerwca napłynęło do nas 900 tys. wniosków - wyjaśniła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Barburian 2017-02-13 18:35:04

Praca w zus to kołchoz wiem coś na ten tamat.pracuje sie na dziwnych wytycznych a ludzie i tak maja pretensje do pracownika który jest tylko wykonawcą tego co inni stworzyli

Magda 2016-10-02 11:41:11

Wszyscy maja pretensje do zusu a moze warto sie zastanowic ze pracownicy pracuja na podstawie ustaw. Kto je uchwalil ? Pracownicy zus ? Czy ci ktorzy biora pieniadze za nic - poslowie ?

Zwolniona 2016-10-02 11:36:31

Pani prezes na forum twierdzi ze nalezy opozniac przejscie na emeryture a sama zwalnia pracownikow z pracy. Istna obluda i klamstwa !!!!!