Praca w IT: Kotrak zatrudni konsultantów wdrożeniowych i developerów. Jest też szansa na staż

• Grupa Kotrak do końca 2016 roku zatrudni 30 specjalistów w Katowicach, Bielsku-Białej, Łodzi, Krakowie, Opolu i Trójmieście.
• Poszukiwani są m.in. konsultanci wdrożeniowi i developerzy.
• Będą obsługiwać nowych klientów z Polski i zagranicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT: Kotrak zatrudni konsultantów wdrożeniowych i developerów. Jest też szansa na staż

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

21 lip 2016 12:17


Kotrak zatrudni pracowników. Tym samym pojawia się okazja dołączenia do firmy IT z 6 oddziałami w kraju oraz filią w Londynie. Dodatkowo w planach na najbliższe miesiące są także kolejne biura. Obecnie poszukiwane są osoby zainteresowane rozwojem oraz chęcią współtworzenia nowych zespołów w oddziałach w Katowicach, Bielsku-Białej, Łodzi, Krakowie, Opolu i Trójmieście. Projekty realizowane przez programistów oparte będą o najnowsze technologie (Microsoft .NET Framework, Devexpress, WPF, MVVM, HTML5, CSS3, MVC, XAMARIN) oraz realizowane w metodyce agile.

- Do aplikowania zachęcamy także osoby, które nie posiadają wysokich kompetencji w branży IT i chcą je z nami poszerzać. Z pewnością nie zabraknie miejsca także dla tych, którzy posiadają wysokie kompetencje językowe i świat informatyczny jest dla nich nowością, gdyż firma realizuje projekty dla międzynarodowych korporacji – mówi Jakub Imosa, CEO i współwłaściciel Grupy Kotrak.

Czytaj też: Praca w IT: Jak przyciągnąć informatyka?

- Obecnie zatrudniamy ponad 150 osób, które nie tylko wspólnie pracują, ale także biorą udział w zawodach sportowych, szlifują angielski z native speakerami, integrują się na wyjazdach; wspólnie tworzymy niesamowicie pozytywną atmosferę. Budujemy nowe zespoły, dlatego zapraszamy do wysyłania swojego CV i śledzenia ofert pracy na naszej stronie. Daj nam się poznać – dodaje Imosa.

Jednocześnie w katowickiej centrali uruchomiono płatne staże dla studentów z możliwością późniejszego zatrudnienia. Stażyści są angażowani w projekty firmy oraz biorą udział w tworzeniu realnych rozwiązań dla klientów.

O tym, jak wygląda awans w Kotraku opowiada Mateusz Wójtowicz, Business Process Manager:

- Staż rozpocząłem przed trzecim rokiem studiów. Szybko okazało się, że wszyscy współpracownicy pomagają mi i wspierają w wykonywaniu zadań. Po pierwszym miesiącu szkoleń i systematyzowania wiedzy, rozpocząłem pracę nad projektem komercyjnym. Po stażu zaproponowano mi pracę na część etatu w elastycznych godzinach - wyjaśnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.