Praca w IT: Jak zostać programistą? Oczekiwania pracodawców rosną

Doświadczeni programiści nie mają problemu ze znalezieniem pracy, a jedyna trudność, z którą mogą się spotkać, to wybór najlepszej oferty pod względem wynagrodzenia i bonusów. Zanim jednak nabierze się doświadczenia w komercyjnej pracy w IT, trzeba znaleźć pracę jako junior developer.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT: Jak zostać programistą? Oczekiwania pracodawców rosną

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 lut 2018 14:21


  • Branża IT wciąż zmaga się z niedoborem programistów, ale wymagania wobec nich ciągle rosną.
  • W 2018 roku, aby rozpocząć karierę w tym sektorze, nie wystarczy podstawowa znajomość dwóch prostych technologii.
  • Obecnie największe zapotrzebowanie jest na osoby znające języki back-endowe, w szczególności Java i JavaScript.
  • Świadomość, że weekendowy kurs programowania to za mało, ma już 69 proc. Polaków

Obecnie specjaliści IT są drugim po górnikach najlepiej opłacanym zawodem w kraju. Realia pracy w tym sektorze zmieniają się jednak z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu do zostania młodszym programistą, np. junior front-end developerem, wystarczyła znajomość stosunkowo prostych języków: HTML i CSS. Dodatkowymi atutami była znajomość Gita i umiejętność wzbogacania strony www o znalezione w sieci fragmenty kodu JavaScript, nawet bez dokładnej znajomości tego języka.

Czytaj też: Rząd pomaga uzupełnić braki kadrowe. Finansuje naukę programistów

Obecnie od młodszych programistów front-endowych wymaga się zaznajomienia z technologiami React lub Angular, a mile widziane są podstawy back-endu (środowisko Node.js, bazy danych). To technologie znacznie trudniejsze do opanowania niż wspomniane HTML i CSS, których nauka trwa z reguły kilka miesięcy.

Co więcej, front-endowiec powinien znać pracę back-endowców na tyle, aby móc dokonać drobnych modyfikacji w kodzie. Dowodzą tego najnowsze badania Indeed.com, zgodnie z którymi największym zapotrzebowaniem wśród języków programistycznych w 2018 roku cieszyć się będą Java oraz JavaScript. Są to języki back-endowe, związane z działaniem aplikacji i obsługą baz danych. Ich nauka wymaga więcej czasu, są bowiem nieco trudniejsze do opanowania, ale jak widać - ich znajomość da więcej możliwości na rynku pracy.

Czytaj też: Ile zarabia pracownik branży IT?

Weekendowy kurs programowania to za mało

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.