Praca w handlu, obsłudze klienta oraz IT. W tych branżach nie brakowało ofert w styczniu

0 0
Praca w handlu, obsłudze klienta oraz IT. W tych branżach nie brakowało ofert w styczniu
W styczniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. (Fot. Shutterstock)

• W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 39 tys. 864 ogłoszeń o pracę.
• Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość, finanse i ubezpieczenia oraz przemysł ciężki.
• Spośród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w styczniu poziom bezrobocia wyniósł 10,3 proc. i jest to wynik o 1,6 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Spadek świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej na rynku pracy. Dane Pracuj.pl potwierdzają ten pozytywny trend. W porównaniu rok do roku, liczba ofert pracy w styczniu 2016 r. wzrosła o 15 proc.

W jakich branżach najłatwiej o pracę?

Z analizy ogłoszeń na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w styczniu pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 7 950 ogłoszeń o pracę, co stanowiło jedną piątą wszystkich ofert ze stycznia.

Kolejną branżą była bankowość, finanse i ubezpieczenia, z 5 078 ogłoszeń o pracę oraz przemysł ciężki – z liczbą 3 337 ofert. Największy wzrost, w porównaniu rok do roku, zanotowano w branży produkcja dóbr szybkozbywalnych (FMCG) – wzrost aż o 41 proc.

Istotne zmiany nastąpiły także w branży transport i logistyka (wzrost o 19 proc. rok do roku), turystyka, hotelarstwo i gastronomia (wzrost o 16 proc. rok do roku) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (wzrost o 12 proc. rok do roku).

Specjaliści najbardziej pożądani w styczniu

W styczniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT.

Największą dynamikę wzrostu, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano natomiast w przypadku specjalistów HR i zasobów ludzkich. Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie, to specjaliści od obsługi klienta, logistyki i budownictwa.

Województwa poszukują pracowników

Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 8 985 ofert (23 proc. ogólnej liczby ogłoszeń) z tego województwa. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie z 4 070 ofert (stanowiących 10 proc. ogłoszeń) oraz dolnośląskie z 4 061 ofert (10 proc. ogólnej liczby ogłoszeń).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.