Praca w branży hotelarskiej - wykształcenie nie jest ważne

0 0
Praca w branży hotelarskiej - wykształcenie nie jest ważne
Od kandydata na pracownika recepcji wymaga się zazwyczaj co najmniej 3-miesięcznego doświadczenia (fot.pixabay.com)

Jak wygląda sytuacja pracowników i pracodawców w branży hotelarskiej? Czy szkoły hotelarskie są dobrym kierunkiem kariery? Na co zwracają uwagę pracodawcy, w jakie umiejętności warto zainwestować, a co jest mniej ważne?

Już niedługo wielu uczniów stanie przed wyborem kierunku szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły wyższej. Wybór ścieżki kariery jest tym trudniejszy, że oczekiwania rynku pracy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a realia gospodarcze często zmuszają do podnoszenia kwalifikacji, zmiany miejsca pracy, a nawet zawodu.

Szkoły hotelarskie

Branża hotelarska i turystyczna ciągle się w Polsce rozwija, zwłaszcza w popularnych miastach i regionach kraju. Nie dziwi zatem fakt, że szkół ponadgimnazjalnych i wyższych o takim profilu jest bardzo dużo. Jednakże według badań przeprowadzonych w zeszłym roku dla Ministerstwa Sportu i Turystyki, kierunkowe wykształcenie nie zawsze gwarantuje zdobycie posady – spośród wszystkich zatrudnionych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, prawie 2/3 nie pracuje w zawodzie. To znaczenie więcej, niż w 2010 roku (54%).

W 2014 r. 57% pracodawców z branży turystyczno-hotelarsko-gastronomicznej przyznało, że w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudniło absolwenta bezpośrednio po ukończeniu szkoły/uczelni. To mniej, niż przed czterema laty.

Według pracodawców ukończenie szkoły nie jest niezbędne, aby móc pracować w tej branży. Również znaczenie egzaminu zawodowego na rynku pracy maleje – tylko co trzeci absolwent szkoły ponadgimnazjalnej pracujący w wyuczonym zawodzie podczas procesu rekrutacji został o niego zapytany. Biorąc pod uwagę dostępność kadry na rynku pracy, pracodawcy wybierają doświadczonych pracowników, o czym świadczy również wskazane przez nich kluczowe kryterium oceny kandydatów – doświadczenie. Oprócz niego, bardzo istotne są kompetencje miękkie (szczególnie komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole).

- Materiał, jaki omawiany jest w szkołach hotelarskich, tylko częściowo odnosi się do tego, jak praca w zawodzie rzeczywiście wygląda. Wiedza teoretyczna wyniesiona ze szkoły będzie cennym dodatkiem do zdobytego doświadczenia, ale nie na odwrót – samo ukończenie szkoły o danym profilu nie gwarantuje zatrudnienia, doświadczenie natomiast tak – mówi Paulina Murzyńska, manager Yarden Aparthotel.

Tę zależność zauważają nie tylko pracodawcy, ale także sami absolwenci. W 2014 r. co ósmy student, który ukończył kierunek turystyka i rekreacja stwierdził, że studnia nie przygotowały go do pracy zawodowej. Mimo to, szybciej znajdują zatrudnienie osoby poszukujące w branży turystycznej (hotelu, hostelu, pensjonacie, biurze podróży lub agencji turystycznej), niż ci, którzy zdecydowali się na pracę poza zawodem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.