Praca w BHP: Pracodawcy poszukują specjalistów, inspektorów i kierowników BHP

• Zwiększający się popyt na pracowników widoczny jest nie tylko w ogólnej liczbie ofert pracy, ale i w zapotrzebowaniu na konkretnych specjalistów.
• Zmiany zachodzące na rynku pracy, to także wyzwanie dla pracodawców, związane nie tylko z rekrutacją, ale i bezpieczeństwem pracowników.
• W realizacji tych zadań niezbędna jest pomoc specjalistów BHP, na których widać coraz większy popyt.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w BHP: Pracodawcy poszukują specjalistów, inspektorów i kierowników BHP

PODZIEL SIĘ


Autor: at

12 lip 2016 11:54


Praca w BHP jest definiowana jako służba i podlega zasadom opisanym w rozporządzeniach rządowych. Dotyczy to także rodzajów oraz nazw stanowisk w obszarze BHP. Stanowiska pracowników służby BHP są określane rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kwestie związane z bezpieczeństwem pracy są coraz istotniejsze

W przypadku pracowników BHP gradacja stanowisk także wynika ze wspomnianego rozporządzenia – najniższym stanowiskiem w obszarze BHP jest stanowisko inspektora – w przypadku którego wymagane jest wykształcenie średnie techniczne w obszarze BHP. Kolejnym stopniem jest stanowisko starszego inspektora ds. BHP posiadające co najmniej 3-letni staż pracy lub wykształcenie wyższe lub podyplomowe w zakresie BHP.

Specjalistą ds. BHP może zostać osoba posiadająca wyższe wykształcenie w kierunku BHP oraz co najmniej rok pracy w służbie BHP. Kolejne stanowiska starszego specjalisty ds. BHP oraz głównego specjalisty ds. BHP związane są ze stażem pracy.

Czytaj też: By poprawić bezpieczeństwo pracy, menedżerowie muszą zmienić złe nawyki pracowników

- Jak pokazało badanie opinii „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2015”, które zostało zrealizowane przez Koalicję Bezpieczni w Pracy wśród polskich pracodawców, kwestie organizacji pracy związane z jej bezpieczeństwem są coraz istotniejsze – mówi Ewa Gawrysiak, menedżer ds. klientów końcowych na Europę Wschodnią i Azję Centralną w TenCate Protective Fabrics.

– Zdecydowana większość badanych (69 proc.) uważa, że dbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy ma największe znaczenie przede wszystkim dla pracowników, w drugiej kolejności dla pracodawców (17 proc.). Jednak tylko 10 proc. polskich pracodawców uważa, że BHP to zbędny wydatek. Im większy zakład pracy, tym więcej osób uważa, że inwestycje w BHP przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne – dodaje.

Specjalista ds. BHP pilnie poszukiwany

Jak wynika z analiz ofert pracy opublikowanych na Pracuj.pl dla ekspertów BHP, pracodawcy poszukują głównie specjalistów ds. BHP, nieco rzadziej inspektorów. Pojawiają się także oferty pracy dla kierowników BHP.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

g 2016-08-16 14:42:59

Widać, że osoba, która pisała ten artykół nie zna się na obowiązkach pracownika służby bhp i chyba nawet nieprzeczytała wspomnianego rozporządzenia. No ale takie jest dzisiejsze dziennikarstwo.