Praca tymczasowa - rekrutacja krok po kroku

W sezonie letnim portale ogłoszeniowe pękają w szwach od ofert pracy sezonowej. Eksperci radzą, jak przygotować się do procesu rekrutacji w pięciu krokach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca tymczasowa - rekrutacja krok po kroku

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

10 maj 2013 23:24


Wiosna i lato to idealny okres na poszukiwania pracy tymczasowej. Praca sezonowa (np. w ogrodnictwie czy budownictwie) może stanowić uzupełnienie domowego lub studenckiego budżetu. Może także stać się początkiem dłuższego zatrudnienia i być wstępem do dalszej kariery zawodowej.

Z roku na rok popularność pracy tymczasowej rośnie. Poszukujący pracy coraz chętniej decydują się na podjęcie tej formy zarobkowania, tym bardziej, że procedury rekrutacji i zatrudnienia stosowane przez agencje pracy tymczasowej (APT) są jasne i przejrzyste. Ich celem jest przede wszystkim stworzenie korzystnych warunków pracy rekrutowanym pracownikom.

Aplikując na stanowisko oferowane przez APT warto dowiedzieć się, jak przebiega typowy proces rekrutacji. Znajomość poszczególnych etapów pozwoli na lepsze przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej i otrzymanie pracy.

Poszukiwanie ofert pracy

Poszukiwanie pracy tymczasowej najlepiej rozpocząć od przejrzenia portali z ogłoszeniami pracy. Większość agencji pracy tymczasowej regularnie zamieszcza swoje oferty w tego typu serwisach. Portale z ogłoszeniami pozwolą na zorientowanie się w bieżącej sytuacji na rynku pracy tymczasowej.

Osoby zarejestrowane jako bezrobotne w Powiatowych Urzędach Pracy mogą dodatkowo przeglądać tablice ogłoszeń - agencje chętnie podejmują współpracę z urzędami i poszukują tam przyszłych pracowników.

Po informację warto też sięgnąć do źródła - zazwyczaj APT w pierwszej kolejności umieszczają aktualne oferty pracy na swoich stronach internetowych. Niewykluczone, że to właśnie tam znajdziemy to, czego szukamy.

Co ciekawe, agencje aby dotrzeć ze swoimi ofertami pracy do jak największej grupy osób, aktywnie poszukują kandydatów "w terenie", poza biurami swoich oddziałów. Chcąc zachęcić do udziału w rekrutacji, organizują spotkania w różnych miastach Polski, a specjalne autobusy tzw. mobilne biura rekrutacyjne jeżdżąc po całym kraju, pozwalają na przeprowadzenie rekrutacji również w mniejszych miejscowościach.

Weryfikacja agencji

Przed nawiązaniem współpracy z daną agencją warto ją sprawdzić w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Tylko agencje posiadające aktualny wpis w KRAZ prowadzonym przez Marszałków Województw działają zgodnie z prawem i mogą świadczyć usługi w zakresie pracy tymczasowej, pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego. Rejestr jest jawny i dostępny w Internecie na stronie www.kraz.praca.gov.pl

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.