Praca, programista: Jak rozwiązać problem z brakiem programistów?

• Analitycy od dawna podkreślają dotkliwy w skutkach brak specjalistów w branży IT.
• Szacuje się, że rynek potrzebuje kilkudziesięciu tysięcy pracowników i deficyt ten będzie się pogłębiał.
• Problem w dużym stopniu dotyczy programistów, którzy należą do jednych z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca, programista: Jak rozwiązać problem z brakiem programistów?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

27 cze 2016 15:53


Warto więc zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy oraz konsekwencjami, a jednocześnie zadać pytanie o możliwe rozwiązania, które pomogą zmienić sytuację na rynku.

Skąd ten deficyt?

Przyczyn rosnącego deficytu wśród programistów można wskazać wiele.

- Przede wszystkim warunkują to dynamiczne zmiany na rynku i fakt, że specjaliści potrzebni są w wielu sektorach, których rozwój związany jest z tworzeniem aplikacji i systemów. Podaż na pracowników utrzymuje się na poziomie, którego nie są w stanie pokryć absolwenci wchodzący na rynek pracy. Tym bardziej, że część specjalistów emigruje i planuje swoją karierę zawodową za granicą – mówi Piotr Mazur, wiceprezes Software Development Academy.

Polska przyciąga pracodawców

Europa Środkowo-Wschodnia w ostatnich latach zyskała w oczach zagranicznych inwestorów.

Czytaj też: Brakuje nawet 50 tys. programistów. Rozwiązanie? Nauczyć dzieci programować

- Do tworzenia oddziałów właśnie w tym rejonie przyczynia się korzystna strefa czasowa, bliskość kulturowa, a przede wszystkim dostępność specjalistów. Zagraniczne firmy cenią u nas wiedzę, doświadczenie i wysokie kwalifikacje. Przejściowym problemem w początkowym okresie okazały się braki infrastruktury, jednak szybko je rozwiązano, budując zaplecze biurowe i centra outsourcingowe – wyjaśnia Mazur

Nowe firmy to nowe miejsca pracy, a co za tym idzie szanse. Niestety, aktywna rekrutacja specjalistów IT, szybko ujawniła deficyty kadrowe na rynku.

Kształćmy specjalistów

Niektórzy analitycy rynku wskazują, że rozwiązaniem byłaby intensyfikacja kształcenia na kierunkach informatycznych, ze szczególnym naciskiem na programowanie i coraz bardziej popularne zagadnienia Big Data.

- Warto jednak podkreślić, że tworzenie nowych kierunków pozwoli wykształcić specjalistów dopiero w dłuższej perspektywie. Samo przygotowanie planu dydaktycznego na danej uczelni i uruchomienie kierunku wymaga czasu, a pierwsi absolwenci wejdą na rynek pracy dopiero po kilku latach. Poza tym dynamicznie zmieniający się rynek sprawia, że często wiedza przekazana na początku studiów, w momencie uzyskiwania dyplomu jest już nieaktualna, a tym samym zbędna, podczas gdy absolwent nie zna najnowszych trendów, technologii i rozwiązań, z których korzystają programiści – tłumaczy wiceprezes.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Antek 2017-04-28 12:20:02

@Joanna To prawda - udział w hackathonach jest spoko i to nawet dla kogoś początkującego w programowaniu. Zespoły są kilkuosobowe i nie każdy musi być developerem. Sami organizatorzy to często podkreślają, np. niedługo będzie we Wrocku bankITup (hackathon w branży finansowej) i na stronie jest nawet wprost napisane, że udział jest otwarty dla wszystkich (sprawdź na ChallengeRocket.com)

Justyna 2017-04-20 23:27:41

No fakt, przebranżowienie po kilkumiesięcznym kursie brzmi co najmniej śmiesznie. Zwłaszcza, gdy mówimy o pozyskaniu wysokich kwalifikacji - przecież latami uczymy się nowych metod, języków, środowisk. Nie wiem, co można wiedzieć po kilkumiesięcznym kursie. OK, można się przebranżawiać małymi kroczkami, uczyć się w domu, ćwiczyć na małych projektach, potem wziąć udział w 2-3 hackathonach i się sprawdzić w gronie innych realnych ludzi z branży, ale nikt nie stanie się specjalistą w kilka miesięcy.

Alla 2016-06-29 15:34:37

"Rozwiązaniem mogą być alternatywne opcje zdobywania potrzebnych kwalifikacji w postaci kilkumiesięcznych, intensywnych kursów, sprofilowanych pod kątem konkretnych umiejętności, które pozwalają płynnie wejść na rynek pracy. Mogą być one opcją dla osób, które szukają nowego miejsca na rynku pracy, ponieważ pozwalają na szybkie przekwalifikowanie się" Ale bzdura. I kryptoreklama.