Praca po znajomości: Rekomendacja to najlepsza forma rekrutacji pracowników

• Klasyczne portale z ofertami pracy stają się coraz mniej efektywne.
• Coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem w rekrutacji staje się metoda rekomendacji.
• Osoby zatrudnione z polecenia częściej niż w przypadku tradycyjnych rekrutacji spełniają oczekiwania firmy.
• Potencjał polecania ofert pracy w internecie jest wciąż nie w pełni wykorzystanym narzędziem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca po znajomości: Rekomendacja to najlepsza forma rekrutacji pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

12 lip 2016 10:47


– Mamy obecnie duży problem z powodu braku możliwości znalezienia właściwych kandydatów poprzez działy HR i pracodawców. Obecnie specjaliści nie szukają pracy, to praca musi ich znaleźć – tłumaczy Tomasz Szpikowski z platformy rekrutacyjnej LepszaPraca.pl, skupiającej w jednym miejscu pracodawców, kandydatów i rekruterów.

Tradycyjne metody rekrutacji są wciąż często wykorzystywane, jednak mimo szerokiego zasięgu ogłoszeń taka forma rekrutacji nie zawsze przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Selekcja aplikacji jest czaso- i pracochłonna. W przypadku pierwszej pracy lub stanowisk liniowych portale niekiedy się sprawdzają, gorzej wygląda sytuacja w przypadku wąskich specjalizacji. Rekrutacja oparta na poleceniu, jak przekonuje ekspert, może przynosić lepsze efekty.

Czytaj też: Co trzeci Polak poleca kolegę do pracy

– To dzisiaj najlepsza metoda. Pracodawcy są zadowoleni. Jeśli ktoś zostanie zarekomendowany, ktoś za tę osobę zaręczy, a osoba, która przyjdzie, zwykle się sprawdza. Przyszłość rekrutacji znajduje się w sieci, w mediach społecznościowych, przy tym istotne są rekomendacje, czyli budowanie kapitału społecznego – wskazuje Szpikowski.

Jak wynika z najnowszego badania Sotrender i Combine wykonanego na zlecenie platformy rekrutacyjnej LepszaPraca.pl „Rekrutacja 4.0”, nawet 80 proc. poleceń pracy w social media odbywa się za pomocą portalu społecznościowego Facebook. Najczęściej poszukiwane są osoby na stanowiska o dużej rotacji, choć nie brakuje także ofert dla pracowników reklamy, programistów oraz pracowników z wąską specjalizacją. Pracę polecają najczęściej osoby prywatne (ok. 2/3 poleceń), nieco rzadziej publikują takie informacje firmy pod konkretnymi markami.

Obecnie specjaliści nie szukają pracy, to praca musi ich znaleźć – tłumaczy Tomasz Szpikowski (fot.newseria.pl) Obecnie specjaliści nie szukają pracy, to praca musi ich znaleźć – tłumaczy Tomasz Szpikowski (fot.newseria.pl)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

LepszaPraca 2016-07-15 19:46:28

@IMHO: bez obaw - pracujemy nad tym - już niedługo widełki płacowe będą widoczne na wszystkich, stay tuned!

yxyx 2016-07-12 13:18:26

A może nie szukajcie specjalistów, tylko najpierw młodszych specjalistów, asystentów, za kilka lat bedziecie z nich mieli specjalistów, dlaczego firmy nie myśla w ten sposób ?

IMHO 2016-07-12 11:32:34

Wstyd też przekazać znajomemu ofertę pracy nie mogąc odpowiedzieć na pytanie "jaka płaca?".