Praca po znajomości: Rekomendacja to najlepsza forma rekrutacji pracowników

0 0
Praca po znajomości: Rekomendacja to najlepsza forma rekrutacji pracowników
Jeśli ktoś zostanie zarekomendowany, ktoś za tę osobę zaręczy, a osoba, która przyjdzie, zwykle się sprawdza (fot.shutterstock)

• Klasyczne portale z ofertami pracy stają się coraz mniej efektywne.
• Coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem w rekrutacji staje się metoda rekomendacji.
• Osoby zatrudnione z polecenia częściej niż w przypadku tradycyjnych rekrutacji spełniają oczekiwania firmy.
• Potencjał polecania ofert pracy w internecie jest wciąż nie w pełni wykorzystanym narzędziem.

– Mamy obecnie duży problem z powodu braku możliwości znalezienia właściwych kandydatów poprzez działy HR i pracodawców. Obecnie specjaliści nie szukają pracy, to praca musi ich znaleźć – tłumaczy Tomasz Szpikowski z platformy rekrutacyjnej LepszaPraca.pl, skupiającej w jednym miejscu pracodawców, kandydatów i rekruterów.

Tradycyjne metody rekrutacji są wciąż często wykorzystywane, jednak mimo szerokiego zasięgu ogłoszeń taka forma rekrutacji nie zawsze przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Selekcja aplikacji jest czaso- i pracochłonna. W przypadku pierwszej pracy lub stanowisk liniowych portale niekiedy się sprawdzają, gorzej wygląda sytuacja w przypadku wąskich specjalizacji. Rekrutacja oparta na poleceniu, jak przekonuje ekspert, może przynosić lepsze efekty.

Czytaj też: Co trzeci Polak poleca kolegę do pracy

– To dzisiaj najlepsza metoda. Pracodawcy są zadowoleni. Jeśli ktoś zostanie zarekomendowany, ktoś za tę osobę zaręczy, a osoba, która przyjdzie, zwykle się sprawdza. Przyszłość rekrutacji znajduje się w sieci, w mediach społecznościowych, przy tym istotne są rekomendacje, czyli budowanie kapitału społecznego – wskazuje Szpikowski.

Jak wynika z najnowszego badania Sotrender i Combine wykonanego na zlecenie platformy rekrutacyjnej LepszaPraca.pl „Rekrutacja 4.0”, nawet 80 proc. poleceń pracy w social media odbywa się za pomocą portalu społecznościowego Facebook. Najczęściej poszukiwane są osoby na stanowiska o dużej rotacji, choć nie brakuje także ofert dla pracowników reklamy, programistów oraz pracowników z wąską specjalizacją. Pracę polecają najczęściej osoby prywatne (ok. 2/3 poleceń), nieco rzadziej publikują takie informacje firmy pod konkretnymi markami.

Obecnie specjaliści nie szukają pracy, to praca musi ich znaleźć – tłumaczy Tomasz Szpikowski (fot.newseria.pl)
Obecnie specjaliści nie szukają pracy, to praca musi ich znaleźć – tłumaczy Tomasz Szpikowski (fot.newseria.pl)

– Wiadomo, że nie będziemy rekomendować do pracy kogoś, za kogo będziemy się wstydzili. Będzie to raczej osoba, która da wartość dla pracodawcy, bo stanowi również naszą wizytówkę. Przy rekomendacji zastanowimy się, kogo chcielibyśmy rzeczywiście wysłać, kto jest wartościowy. Co istotne, buduje się przy tym kapitał społeczny, ludzie wzajemnie za siebie ręczą, współpracują – przekonuje Szpikowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • @IMHO: bez obaw - pracujemy nad tym - już niedługo widełki płacowe będą widoczne na wszystkich, stay tuned!
 • A może nie szukajcie specjalistów, tylko najpierw młodszych specjalistów, asystentów, za kilka lat bedziecie z nich mieli specjalistów, dlaczego firmy nie myśla w ten sposób ?
 • Wstyd też przekazać znajomemu ofertę pracy nie mogąc odpowiedzieć na pytanie "jaka płaca?".

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.