Praca po znajomości. Polki nie mają z nią problemu

Ponad połowa Polek uważa, że pracę znajduje się głównie po znajomości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca po znajomości. Polki nie mają z nią problemu

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 lis 2015 13:20


Największy odsetek aktywnych zawodowo kobiet w Polsce jest w wieku od 35 do 44 lat - wynika z analiz GUS. Ilustrują to również wyniki badania serwisu Praca.pl, w którym jedną z dominujących grup wiekowych są respondentki w wieku 35-44 lata, deklarujące się w większości jako osoby pracujące.

Kobiety, jak wynika z badania portalu, najczęściej otrzymują pracę aplikując na ogłoszenia rekrutacyjne zamieszczoną w Internecie – tak deklaruje ponad 37 proc. respondentek.

Drugą najbardziej efektywną formą poszukiwania pracy wśród kobiet są znajomości i kontakty osobiste – ponad 30 proc. wskazań.

Rekomendacja znajomych

Praca po znajomości, która kiedyś była przede wszystkim kojarzona z protekcją i nepotyzmem, dziś staje się skuteczną formą poszukiwania zatrudnienia, ale pod warunkiem, iż mamy pożądane przez pracodawcę umiejętności.

Czytaj też: Praca po znajomości - nadużycie czy skuteczna forma rekrutacji?

Ponad 3/4 zapytanych Polek deklaruje, iż jeśli rekomenduje do pracy znajomych, ma to miejsce głównie wtedy, jeśli mają odpowiednie kompetencje. Co więcej ponad 30 proc. kobiet nie widzi nic złego w szukaniu pracy po znajomości. Zaledwie 8 proc. ankietowanych Polek postrzega pracę po znajomości w kontekście nadużywania kontaktów i zachowań nieetycznych.

znajomości1.png znajomości1.png

O tym, iż postrzeganie pracy po znajomości zmieniło się na przestrzeni lat i został odczarowany negatywny stereotyp, świadczą nie tylko deklaracje zapytanych przez portal kobiet, ale również wdrażane przez pracodawców systemy rekomendacji pracowniczych.

znajomości2.png znajomości2.png

Na rynku pracy, a szczególnie w branżach w których brakuje specjalistów, polecenie to cenne źródło pozyskiwania dobrych pracowników. Rekomendowany kandydat ma zazwyczaj odpowiednie kwalifikacje, ponieważ osoba polecająca doskonale go zna i wie, że się sprawdzi na danym stanowisku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.