Praca na zastępstwo. Czy warto ją podejmować?

Stopniowo wkraczamy w sezon urlopowy, a pracodawcy już teraz poszukują pracowników na zastępstwo. To świetna okazja dla studentów, by zdobyć doświadczenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca na zastępstwo. Czy warto ją podejmować?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 maj 2016 11:49


Praca na zastępstwo to szczególna forma zatrudnienia. Z reguły ma się z nią do czynienia wówczas, kiedy trzeba zastąpić osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich, urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, by zachować ciągłość funkcjonowania firmy. Z tego samego powodu proponowana jest także w okresach wyjazdów urlopowych.

Rozważając podjęcie pracy na zastępstwo, trzeba zdawać sobie sprawę, że okres jej trwania odpowiada okresowi nieobecności pracownika, którego się zastępuje. Jego powrót oznacza, że rozwiązuje się automatycznie zastępczy stosunek pracy. Może to zatem nastąpić także wcześniej lub później, zależnie od okoliczności

Praca w wakacje

Lato zbliża się wielkimi krokami, co sprawia, że już teraz pracodawcy szukają osób, które przejmą obowiązki „wakacjuszy". To rola, w której powinni odnaleźć się studenci. Do zyskania mają bardzo dużo. Nowe umiejętności, poznanie zasad funkcjonowania danej firmy, branży, a co za tym idzie – zweryfikowanie, czy właśnie w takiej dziedzinie planuje się swoją przyszłość. W każdym przypadku zdobywa się cenne doświadczenie, które może okazać się przepustką do kariery.

Szansa na dłuższą współpracę

Z pozoru praca na zastępstwo może wydawać się nieatrakcyjna, gdyż nie daje poczucia bezpieczeństwa i nie gwarantuje ciągłości pracy. Jeśli jednak potraktuje się ją jako szansę na zdobycie nowych umiejętności, to jej obraz wygląda wtedy inaczej.

Co więcej, w sytuacji, kiedy firmy z coraz większej ilości branż mają kłopot ze znalezieniem odpowiednich pracowników, tę szansę można wykorzystać, by związać się z firmą na dłużej. Po zakończeniu współpracy opartej na zastępstwie (przy założeniu, że przebiegała harmonijnie), jest całkiem prawdopodobne, że pracodawca złoży ofertę przedłużenia współpracy na innych zasadach – w pełnym wymiarze godzin lub w innej formie dogodnej dla pracownika.

- Pracodawcy szukają wyjścia z sytuacji tak, by pracownik mógł zdobywać niezbędne wykształcenie i jednocześnie krok po kroku wdrażał się w obowiązki zawodowe – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl.

Gdzie szukać pracy na zastępstwo?

Z danych serwisu InfoPraca.pl wynika, że najwięcej ofert pracy na zastępstwo pojawia się w branżach: sprzedaż, administracja, stanowiska asystenckie oraz księgowe, produkcja, obsługa klienta, instalacyjna/utrzymanie/serwis.

Swoje podwoje otwierają również firmy z innych branż, w tym te, na których kandydatom szczególnie zależy. Dobrze jest przemyśleć swoje kompetencje, zastanowić się, jak je wykorzystać, jakie zdobyć nowe, co okaże się przydatne dla firmy i taką ofertę wysłać.

- Taka postawa dobrze świadczy o kandydacie – pokazuje jego determinację i przedsiębiorczość. To sygnał dla pracodawcy, że kandydat wykazuje się zaangażowaniem, czyli że poważnie będzie podchodził do wykonywania obowiązków – mówi Marek Jurkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.