www.portalsamorzadowy.pl

Praca na wsi: Ile osób pracuje w rolnictwie?

0 0
Praca na wsi: Ile osób pracuje w rolnictwie?
Polska wieś to nie tylko pola, i nie tylko rolnicy. Coraz częściej na pierwszy plan w funkcjach tych terenów wysuwają się turystyka i mieszkalnictwo (fot.odnowawsi.eu)

Zmienia się charakter terenów wiejskich, a minister rolnictwa przygotowuje "pakt dla obszarów wiejskich". Ubywa użytków rolnych, coraz większe znaczenie mają funkcje mieszkaniowe i turystyczne. To niesie ze sobą wiele wyzwań i szans, ale też zagrożeń.

Jak wynika z raportu GUS „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2015 r.”, na terenach wiejskich w 2015 r. zamieszkiwało o 20 712 osób (0,1 proc.) więcej niż w poprzednim roku. Największy przyrost przypada na województwa: pomorskie (13 405, 1,7 proc.) i wielkopolskie (8 522, 0,5 proc.). Najbardziej zmniejszyła się liczba mieszkańców terenów wiejskich w województwach: lubuskim (19 112, 5,1 proc.) oraz świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim (o więcej niż 2000 osób w każdym, co stanowiło procentowy ubytek od 0,2 do 0,4 proc.).

To niesie ze sobą wiele wyzwań i szans, ale też zagrożeń.

Samorządowcy podkreślają, że władze regionalne nie mają instrumentów np. poprawiających opłacalność produkcji rolnej czy powodujących wzrost dochodów rolników. Mogą natomiast – m.in. dzięki unijnym środkom – tworzyć warunki poprawiające jakość życia na wsi oraz rozwijać służącą mieszkańcom i rolnikom infrastrukturę.

Czytaj też: Na wsiach bezrobocie się ukrywa

Ale pieniądze unijne to jednak nie wszystko. Jak wygląda sytuacja wsi w poszczególnych województwach, czy władze regionalne mają pomysły na tereny wiejskie, specjalne strategie i programy autorskie skierowane na rozwój wsi?

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.