Praca na wsi: Ile osób pracuje w rolnictwie?

Zmienia się charakter terenów wiejskich, a minister rolnictwa przygotowuje "pakt dla obszarów wiejskich". Ubywa użytków rolnych, coraz większe znaczenie mają funkcje mieszkaniowe i turystyczne. To niesie ze sobą wiele wyzwań i szans, ale też zagrożeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca na wsi: Ile osób pracuje w rolnictwie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Agnieszka Widera)

www.portalsamorzadowy.pl

12 kwi 2016 12:19


Jak wynika z raportu GUS „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2015 r.”, na terenach wiejskich w 2015 r. zamieszkiwało o 20 712 osób (0,1 proc.) więcej niż w poprzednim roku. Największy przyrost przypada na województwa: pomorskie (13 405, 1,7 proc.) i wielkopolskie (8 522, 0,5 proc.). Najbardziej zmniejszyła się liczba mieszkańców terenów wiejskich w województwach: lubuskim (19 112, 5,1 proc.) oraz świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim (o więcej niż 2000 osób w każdym, co stanowiło procentowy ubytek od 0,2 do 0,4 proc.).

To niesie ze sobą wiele wyzwań i szans, ale też zagrożeń.

Samorządowcy podkreślają, że władze regionalne nie mają instrumentów np. poprawiających opłacalność produkcji rolnej czy powodujących wzrost dochodów rolników. Mogą natomiast – m.in. dzięki unijnym środkom – tworzyć warunki poprawiające jakość życia na wsi oraz rozwijać służącą mieszkańcom i rolnikom infrastrukturę.

Czytaj też: Na wsiach bezrobocie się ukrywa

Ale pieniądze unijne to jednak nie wszystko. Jak wygląda sytuacja wsi w poszczególnych województwach, czy władze regionalne mają pomysły na tereny wiejskie, specjalne strategie i programy autorskie skierowane na rozwój wsi?

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.