Praca na całe życie to przeszłość. Pracownicy chcą różnorodności

• Pracownicy przez lata zajmujący to samo stanowisko są coraz mniej atrakcyjni dla pracodawców.
• W dużej mierze dotyczy to branży IT, gdzie contracting zyskuje na popularności, a częste zmiany są wpisane w model działania.
• Jednym ze sposobów poprawy retencji jest zatrudnianie absolwentów i zapewnienie im dalszego rozwoju w strukturze organizacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca na całe życie to przeszłość. Pracownicy chcą różnorodności

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 lip 2016 12:51


Branża IT wyróżnia się pod względem średniego stażu pracy. Jest on krótszy niż w innych zawodach, ponieważ na popularności zyskuje contracting, dzięki któremu specjaliści są angażowani do pracy przy konkretnym projekcie. Branża staje się symbolem mobilności i nieustannych zmian – od wykorzystywanych technologii, po sposoby pracy. Dlatego też pracownicy IT najczęściej również nie boją się zmian i z łatwością przystosowują się do nowego środowiska pracy.

Czytaj też: Zmienia pracę jak rękawiczki, a jednak skoczek może być dobrym pracownikiem

Skracanie stażu pracy w jednej firmie jest trendem zauważalnym nie tylko w IT. Myślenie o pracy „na całe życie" jest coraz rzadsze.

– Z naszych obserwacji wynika, że po trzech, czterech latach pojawia się potrzeba zmiany, którą poza zmianą pracodawcy może być nowa rola w dotychczasowej organizacji albo inny zakres obowiązków – tłumaczy Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający w Hays Poland.

Pracownicy przez lata zajmujący to samo stanowisko są coraz mniej atrakcyjni dla pracodawców. Pracownicy przez lata zajmujący to samo stanowisko są coraz mniej atrakcyjni dla pracodawców.

– Chęć i gotowość do podjęcia nowej pracy zależy jednak w dużym stopniu od stażu i doświadczenia. Pracownicy, którzy dopiero weszli na rynek pracy, spędzają w firmie najczęściej kilka lat. Specjaliści średniego szczebla pozostają w pracy krócej – średnio przez trzy lata, co jest efektem uwarunkowań rynku pracy. Osoby z takim stażem i doświadczeniem są najbardziej poszukiwane przez pracodawców, a co za tym idzie, otrzymują najwięcej ciekawych ofert pracy i chętniej zmieniają miejsce zatrudnienia. Z kolei pracownicy wyższego szczebla decydują się na zmiany zdecydowanie rzadziej – średnio po sześciu latach w organizacji – dodaje Młynarczyk.

Idealna retencja

Patrząc całościowo na rynek pracy, możemy stwierdzić, że nie ma idealnego wskaźnika retencji. Wszystko zależy od branży, specyfiki firmy i rodzaju wykonywanej pracy. Kluczowe jest określenie, czego potrzebuje dana firma i w jakim środowisku działa, a następnie kształtowanie polityki personalnej w odpowiedzi na strategiczne cele.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.