Praca dla spawaczy, magazynierów, kierowców czeka na Śląsku

Bezrobocie na koniec sierpnia w woj. śląskim wyniosło 8,4 proc. - Ostatnie tak optymistyczne dane podawano w 2009 r. - mówi Arkadiusz Kaczor rzecznik WUP w Katowicach. Pojawia się jednak problem - w wielu zawodach brakuje rąk do pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dla spawaczy, magazynierów, kierowców czeka na Śląsku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

19 paź 2015 15:06


Jak informuje Kaczor do WUP w Katowicach wpływa coraz więcej ofert pracy. - Świadczy to o tym, że w najbliższym czasie sytuacja na rynku pracy raczej nie ulegnie pogorszeniu - mówi urzędu i podkreśla, że zmniejsza się liczba młodych bezrobotnych poniżej 30. roku życia (wskaźnik spadł poniżej 25 proc.), natomiast nieznacznie podniósł się odsetek pozostających bez pracy powyżej 50 roku życia (niespełna 30 proc.).

Czytaj też: Bez pilnej reakcji woj. śląskie za 3 do 5 lat czeka krach? Zabraknie rąk do pracy

W ocenie dr hab. Anny Skórskiej z katedry analiz i prognozowania rynku pracy w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, spadek bezrobocia w woj. śląskim jest efektem obserwowanego ożywienia gospodarczego, a w okresie letnim dodatkowo wzrostem popytu na prace sezonowe. - Sytuacja demograficzna powoduje, że na rynek pracy wchodzi coraz mniej młodych ludzi, a procesy migracyjne nie odgrywają w tym przypadku kluczowej roli - uważa ekspert.

Dyrektor ds. personalnych GM Manufacturing Poland Jacek Żarnowiecki uważa, że rynek pracy na Śląsku "zdecydowanie zmierza w kierunku rynku pracownika". - Osób poszukujących pracy jest coraz mniej i pracodawcom coraz trudniej znajdować kandydatów. Jedną z przyczyn są zmiany demograficzne. Stale rozwijające się firmy, inwestycje i związane z tym tworzenie nowych miejsc pracy - są kolejną przyczyną wspomnianego trendu - uważa Żarnowiecki.

Obejrzyjcie też wywiad z Jackiem Żarnowieckim: Rotacja pracowników w polskim General Motors jest na bardzo niskim poziomie. Jak to się robi?

W tych zawodach brakuje rąk do pracy

Zdecydowanie więcej ofert niż chętnych jest w zawodach tzw. pomocniczych - pracownicy "do prac prostych", monter sprzętu gospodarstwa domowego (składanie sprzętu AGD), robotnicy w przemyśle wykonujący "prace proste gdzie indziej nieklasyfikowane", pakowacz ręczny, pomoc kuchenna, pozostałe pomoce i sprzątaczki biurowe, hotelowe itp., pomocniczy robotnik torowy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

abel 2015-10-19 18:48:05

Dla poszukujących pracy polecam kontakt z Impelem. Da się dorobić np. do studenckich zachcianek.