Praca dla inżyniera w III kw. 2015 r.

W III kwartale 2015 r. poszukiwano głównie monterów/serwisantów, elektroników/elektryków oraz specjalistów konstrukcji i technologii. Popyt na inżynierów nie maleje, co oznacza, że nie tylko doświadczeni specjaliści, ale także absolwenci uczelni technicznych mają duże szanse na znalezienie pracy w zawodzie zaraz po studiach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dla inżyniera w III kw. 2015 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 lis 2015 8:12


Jak wynika z danych Pracuj.pl w pierwszych trzech kwartałach 2015 r. do inżynierów skierowano 31 523 ofert pracy, w analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 28 072. Z kolei w samym trzecim kwartale 2015 r. pracodawcy skierowali do inżynierów  o 13,6 proc. ogłoszeń więcej, niż w trzecim kwartale 2014 r.

Czytaj też: Praca dla inżyniera od zaraz: w Polsce brakuje 15 do 20 tys. specjalistów

Polski rynek pracy potrzebuje i będzie potrzebował inżynierów-specjalistów – odzwierciedleniem tego są dane portalu, z których wynika, że co 10 ogłoszenie w III kwartale 2015 r. było skierowane do pracowników tej specjalności.

Zapotrzebowanie w branżach

Największe zapotrzebowanie na inżynierów zgłosił przemysł ciężki, z tej branży pochodziło 30 proc. wszystkich ogłoszeń skierowanych do inżynierów w III kwartale 2015 r.

Druga pod względem liczby skierowanych do inżynierów ogłoszeń była branża budownictwo i nieruchomości (16 proc. udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń skierowanych do inżynierów).

Na trzecim miejscu uplasował handel i sprzedaż (12 proc. udziału).

Inżynierów poszukiwano także w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach oraz w przemyśle lekkim.

Największy wzrost zapotrzebowania na specjalistów – inżynierów odnotowano w budownictwie i nieruchomościach i wyniósł on 17,2 proc. w porównaniu rok do roku.

W pozostałych branżach zainteresowanie pracodawców inżynierami utrzymuje się na wyrównanym poziomie.

W przemyśle ciężkim niemal co trzecie ogłoszenie skierowane było do mechaników, poszukiwano także specjalistów ds. konstrukcji/technologii, monterów/serwisantów oraz osób specjalizujących się w elektronice i/lub elektryce. Największy wzrost zapotrzebowania zanotowano na specjalistów ds. energetyki konwencjonalnej i odnawialnej – wyniósł on 34,3 proc. rok do roku.

Pracodawcy z branży budownictwo i nieruchomości w III kwartale 2015 r. najbardziej zwiększyli zapotrzebowanie na monterów/serwisantów (o 33,2 proc. wzrostu rok do roku,) specjalistów elektroniki/elektryki (o 28,4 proc. więcej ofert niż w III kwartale 2014 r.) oraz mechaników (16,3 proc. wzrostu rok do roku).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.