Praca dla informatyków: Ukraińcy podbijają wschodnią Polskę

0 0
Praca dla informatyków: Ukraińcy podbijają wschodnią Polskę
Polska jest obecnie jednym z największych zagłębi IT w Europie. (fot. pixabay).

• - Potrzebujemy wysoko kwalifikowanych pracowników ze Wschodu - przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
• Liczba pozwoleń na pracę w sektorze IT dla Ukraińców w dwa lata wzrosła niemal pięciokrotnie.
• W następnych latach ten proces będzie się nasilał – przewidują eksperci.

Lublin informatycznym zagłębiem – krzyczą nagłówki serwisów informacyjnych. Zgadza się. Z jednym wszakże zastrzeżeniem. Rozwój tego zagłębia jest możliwy dzięki napływowi pracowników zza wschodniej granicy.

– Wydrenowaliśmy rynek z informatyków – powiedział podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Choć od razu zastrzegł, że nie jest to problem, bo „Lwów świetnie kształci”. – W Lublinie w każdej grupie wysoko kwalifikowanych pracowników potrzebujemy zasysania ze wschodu – przyznał Żuk.

Firmy chcą zatrudniać. Szukają ludzi jeszcze na studiach

Postanowiliśmy pójść tym tropem. Zaczęliśmy od sprawdzenia sytuacji w branży informatycznej. Wedle danych lubelskiego magistratu w mieście działa ponad 750 firm z branży ICT, zaś liczbę zatrudnionych w nim informatyków można szacować na ok. 5 tys. osób (2/3 z nich w mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstwach). I – jak zgodnie podkreślali wszyscy nasi rozmówcy – zapotrzebowanie na nowych pracowników wciąż jest i będzie duże (niedobory są zresztą widoczne nie tylko tutaj), choć w oficjalnych statystykach tego nie widać. Od początku roku Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie zrealizował jedynie siedem ofert zatrudnienia dla osób z branży IT (obecnie jest ich jedenaście).

– Te firmy szukają specjalistów na otwartym rynku pracy. Prowadzą rekrutację za pośrednictwem swoich stron internetowych i bardzo rzadko korzystają z pośrednictwa pracy – tłumaczy Grażyna Gwiazda, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie.

– Firmy wyciągają tych ludzi jeszcze na studiach – dodaje Krzysztof Kurkowski z firmy Industi.com.

Absolwentów dużo, a rąk do pracy brakuje. O co chodzi?

Lubelskie szkoły wyższe co roku kształcą ponad 3 tys. studentów informatyki i edukacji techniczno-informatycznej, zaś kolejne ponad 800 osób uczy się w technikach na specjalności informatycznej. Wydaje się, że to w zupełności powinno wystarczyć do nasycenia lokalnego rynku pracy. Tyle że jak można usłyszeć w firmach informatycznych, samo wykształcenie nie gwarantuje jeszcze pracy. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy co roku uczelnie opuszcza tłum absolwentów kierunków informatycznych, a jednocześnie firmy z tego sektora skarżą się na kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.