Pożyczka na działalność gospodarczą - jak można ją otrzymać?

Podpisano pierwsze umowy w nowej edycji programu „Pierwszy biznes - wsparcie w starcie”. To rządowy program skierowany do studentów, absolwentów i bezrobotnych z całej Polski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pożyczka na działalność gospodarczą - jak można ją otrzymać?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (KW)

wnp.pl

5 gru 2014 10:46


Pożyczki udzielane są przez instytucje, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Na otwarcie pierwszego biznesu można otrzymać nawet 75 tys. zł pożyczki. Ich oprocentowanie wynosi tylko 0,56 proc. w skali roku.

Pierwszymi beneficjentami programu są dwie osoby bezrobotne z Mazowsza oraz absolwent Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu. Jedna z pożyczek zostanie przeznaczona na otwarcie biura pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości i udzielania kredytów w Józefosławiu.

Czytaj też: Pożyczki na uruchomienie własnej firmy dla bezrobotnych, absolwentów i studentów

Kolejna pożyczka wesprze otwarcie lodziarni w Żyrardowie oraz w Skierniewicach, a ostatnia pozwoli na otwarcie punktu gastronomicznego w Sołtykowie. Każda z pożyczek wyniosła ok. 70 tys. zł.

O pożyczkę mogą się ubiegać: osoby bezrobotne bez względu na wiek, zarejestrowane w urzędzie pracy, absolwenci szkół i uczelni w okresie 4 lat od ich ukończenia, studenci ostatniego roku studiów.

Pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej są udzielane na następujących warunkach: 75 tys. zł, czyli aktualnie maksymalna kwota pożyczki stanowiąca 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia w kraju, preferencyjne oprocentowanie na poziomie jednej czwartej stopy redyskonta weksli - aktualnie 0,56 proc. w skali roku, okres spłaty do 7 lat, możliwość karencji w spłacie kapitału do roku.

Zainteresowani mogą uzyskać wsparcie w ubieganiu się o pożyczkę bezpośrednio w instytucjach przyjmujących dokumenty. Ci, którzy pożyczkę dostaną, otrzymają również bezpłatne doradztwo i szkolenia, w zakresie zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania i prowadzenia księgowości.

Czytaj też: MŚP mogą zacierać ręce i szykować się na dotacje unijne

Program umożliwia także uzyskanie uzupełniającej pożyczki na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej. Warunkiem jest zatrudnienie osoby bezrobotnej skierowanej przez Powiatowy Urząd Pracy i utrzymanie stanowiska przez 12 miesięcy. Dodatkowym bonusem dla pożyczkobiorcy poza niskim oprocentowaniem jest możliwość umorzenia pozostałej do spłaty części pożyczki.

Maksymalna wysokość pożyczki uzupełniającej to 23 tys. zł. Pożyczkę na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej mogą otrzymać także przedsiębiorcy, niepubliczne szkoły i przedszkola oraz żłobki i kluby dziecięce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.