Powstało partnerstwo na rzecz matek na rynku pracy

Ambicje zawodowe, chęć samorealizacji oraz potrzeba niezależności finansowej - to poważne wyzwania, które stoją przed kobietami próbującymi pogodzić karierę zawodową z rolą matki. Szacuje się, że rozłąka z małym dzieckiem, zwłaszcza gdy jest karmione piersią, stanowi przeszkodę w powrocie do pracy dla 20 proc. kobiet.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Powstało partnerstwo na rzecz matek na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

13 kwi 2013 14:44


Jak wynika z danych szacunkowych GUS, każdego roku prawie 50 proc. uprawnionych do tego matek korzysta z urlopów wychowawczych pozwalających na pozostanie z dzieckiem nawet do 4 roku życia. Wiąże się to z zanikiem kwalifikacji zawodowych, a często także z obniżeniem samooceny i motywacji do podjęcia dalszej pracy. Według raportu Komisji Europejskiej z 2010 r. w Polsce wskaźnik aktywności zawodowej u kobiet w wieku 25-49 lat, które mają dzieci poniżej 12 roku życia, jest prawie 11 proc. niższy niż u kobiet bez dzieci w tym wieku.

Polska znalazła się wśród 7 państw, gdzie różnica poziomu zatrudnienia stale się pogłębia. W celu zmiany tego stanu powstało partnerstwo na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej matek powracających na rynek pracy, które zawiązane zostało między Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Fundacją Rozwoju Rodziny RoRo oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów miasta stołecznego Warszawy.

- Stwierdzono, że z powodu częstej dyskryminacji stosowanej przez polskich pracodawców, kobiety powracające na rynek pracy spotykają się z pewnymi trudnościami i potrzebują szczególnej pomocy. System wsparcia został wypracowany zgodnie z doświadczeniami instytucji partnerskich, a następnie przetestowany na wybranej grupie kobiet współpracujących z partnerami w projekcie - tłumaczy Agnieszka Orzechowska, koordynatorka lokalnych partnerstw UNDP.

Partnerstwo na rzecz aktywizacji matek powracających na rynek pracy

Partnerstwo skorzystało z doświadczeń prowadzonego wcześniej przez Fundację RoRo oraz OPS dzielnicy Mokotów, Klubu Mam na Służewcu w Warszawie. W jego ramach została przeprowadzona II edycja projektu Klub Biznes Mam, który został stworzony z myślą o kobietach chcących założyć własną działalność gospodarczą. Kilku dziewczynom to się udało. Jedna założyła klubokawiarnię „Chwila Moment" znajdującą się na Mokotowie w Warszawie, a druga sklep internetowy - sklepwkropki.pl, oferujący m. in. nosidełka tonga - mówi Anna Buchmiet, założycielka Klubu Mam.

W projekcie wzięły udział mamy przebywające na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym oraz pozostające bez pracy. Istotnym elementem partnerstwa było również opracowanie diagnozy sytuacji zawodowej kobiet wychowujących małe dzieci oraz wsparcie szkoleniowo-doradcze.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.