Powiększenie strefy ekonomicznej na Pomorzu Zachodnim - szansa na zmniejszenie bezrobocia

0 0
Powiększenie strefy ekonomicznej na Pomorzu Zachodnim - szansa na zmniejszenie bezrobocia
Utworzenie 300 miejsc pracy dla niewielkiej gminy z bezrobociem na poziomie ponad 12 proc. jest sporym skokiem do przodu. /Fot. Wikimedia, MOs810, CC3.0

Gmina Myślibórz (Zachodniopomorskie) chce objąć tereny inwestycyjne statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Według szacunków, może to zapewnić około 300 miejsc pracy.

Wniosek o włączenie blisko 28 hektarów w obszar Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trafił niedawno na ręce jej prezesa, wcześniej udało się także uzyskać w tej sprawie m.in. pozytywną opinię zarządu województwa - powiedział w piątek, 20 listopada burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski. Jak dodał, decyzja ws. powstania strefy spodziewana jest na początku przyszłego roku.

- Strefa to ogromna szansa dla samego Myśliborza i gminy. Ze wstępnych szacunków wynika, że może tu powstać około 300 miejsc pracy, co dla niewielkiej gminy z bezrobociem na poziomie ponad 12 proc. jest sporym skokiem do przodu - zaznaczył Sobolewski.

- Rozmawialiśmy już z trzema zagranicznymi podmiotami, które są zainteresowane inwestowaniem tutaj, to m.in. firma, która wytwarza domki drewniane - dodał.

Tereny, które mają wejść do strefy są zlokalizowane niedaleko drogi S3 biegnącej z północy na południe kraju.

- Położenie strefy przy nowej drodze ekspresowej to duży atut - podkreślał Sobolewski. W bezpośrednim sąsiedztwie są: Szczecin, Berlin i Gorzów Wielkopolski, a także lotnisko w Goleniowie i port Szczecin-Świnoujście - wyliczał burmistrz.

Brak konkurencji

- Silną stroną Myśliborza jest także brak dużych zakładów produkcyjnych i konkurencji na rynku pracy, a także koszty pracy, które nadal są dużo niższe, niż za granicą - dodał Sobolewski.

Dotychczasowi inwestorzy w gminie, to głównie przedsiębiorstwa reprezentujące przemysł drzewny, metalowy oraz budownictwo drogowe.

Statusem specjalnej strefy ekonomicznej dotychczas objęto na Pomorzu Zachodnim blisko 17 tys. hektarów, w tym zagospodarowano niemal 520 - wynika z informacji zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego. Na inwestycje zdecydowało się tutaj 80 inwestorów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.