Powiedz o mnie dobrze i nie przekręć nazwiska. Trendy HR na drugą połowę 2013

0 0
Powiedz o mnie dobrze i nie przekręć nazwiska. Trendy HR na drugą połowę 2013

Wrzesień to może zbyt wcześnie na podsumowanie, ale stagnacja w gospodarce daje przynajmniej ten luksus, że przewrotu kopernikańskiego w HR nie ma co oczekiwać. Czego się więc spodziewać?

Powoli, ale nieprzerwanie rośnie rola rekomendacji w rekrutacjach. Specjaliści najwyższej klasy najczęściej nie szukają pracy ani nie chcą być nagabywani przez rekruterów. O wiele lepiej reagują, kiedy ktoś zaufany powie im „firma w której pracuję, szuka kogoś takiego jak Ty. Wyślij CV - nic nie ryzykujesz a przynajmniej dowiesz się, co proponują."

Ten proces jest stary jak świat, pomaga nam przecież w większości decyzji zakupowych. Obecnie wspomagany rozwiązaniami IT (np. wyszukiwarkami serwisów społecznościowych) , znacznie ułatwia rekrutację i przyspiesza spotkanie pracodawcy z poszukiwanym przezeń specjalistą.

Ze wszystkich badań, które przeprowadziliśmy wśród naszych pracowników wynika ten sam wniosek: dzięki poleceniom znajomych znajdujemy najodpowiedniejsze zajęcia zarobkowe. W Polsce idzie to nieco wolniej, bo mamy zakorzeniony negatywny stereotyp „pracy po znajomości" i rekordową w skali Europy nieufność do bliźnich.

Nowe „sita" poszukiwaczy złota

Narzędzia IT w zarządzaniu rekrutacjami to nic nowego i jesteśmy świadkami ciekawego etapu rozwoju tego rynku. Z jednej strony jesteśmy po premierach bardzo zaawansowanych „CRMów dla kandydatów" stworzonych przez renomowane software housy, z drugiej - pojawia się coraz więcej rozwiązań oferujących wprawdzie skromny wycinek możliwości tych pierwszych, ale zaspokajających potrzeby procesów rekrutacyjnych firm sektora MŚP. A to one zatrudniają ponad 95% pracowników w Polsce.

Pracownik wielofunkcyjny z opcją rozbudowy

Nadal powszechnie szuka się pracowników, którzy będą wykonywali obowiązki w ramach dwóch etatów. Mamy o 20 proc. więcej zleceń niż rok temu na znalezienie specjalistów łączących dwie funkcje w ramach jednego etatu. Np. poszukuje się pracowników działów finansowych z doświadczeniem w windykacji oraz inżynierów z doświadczeniem w sprzedaży.

Kolejna grupa, od której wymaga się obecnie kompetencji sprzedażowych to informatycy, będący do niedawna grupą uprzywilejowaną na rynku pracy. Znajomość języków obcych i gotowość do zmiany miejsca zamieszkania są standardami w tej branży.

Direct search, żeby znaleźć elektronika?

Oprócz pracy fizycznej, coraz częściej na rynku pracy tymczasowej można znaleźć oferty dla pracowników tymczasowych zajmujących się obsługą klienta, a także telemarketingiem. Dzięki temu, wielu młodych ludzi może zdobyć nie tylko doświadczenie, ale także nauczyć się prowadzić negocjacje czy radzić sobie z różnymi reakcjami ludzi.

Coraz więcej ofert pojawia się z branży IT, a to otwiera drogę do kariery specjalistom (lub też przyszłym specjalistom). Także duże zagraniczne korporacje, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej, coraz częściej stawiają na pracowników tymczasowych.

*Autor tekstu jest ekspertem firmy Work Express

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.