Powiedz o mnie dobrze i nie przekręć nazwiska. Trendy HR na drugą połowę 2013

Wrzesień to może zbyt wcześnie na podsumowanie, ale stagnacja w gospodarce daje przynajmniej ten luksus, że przewrotu kopernikańskiego w HR nie ma co oczekiwać. Czego się więc spodziewać?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Powiedz o mnie dobrze i nie przekręć nazwiska. Trendy HR na drugą połowę 2013

PODZIEL SIĘ


Autor: Artur Ragan

9 wrz 2013 9:45


Powoli, ale nieprzerwanie rośnie rola rekomendacji w rekrutacjach. Specjaliści najwyższej klasy najczęściej nie szukają pracy ani nie chcą być nagabywani przez rekruterów. O wiele lepiej reagują, kiedy ktoś zaufany powie im „firma w której pracuję, szuka kogoś takiego jak Ty. Wyślij CV - nic nie ryzykujesz a przynajmniej dowiesz się, co proponują."

Ten proces jest stary jak świat, pomaga nam przecież w większości decyzji zakupowych. Obecnie wspomagany rozwiązaniami IT (np. wyszukiwarkami serwisów społecznościowych) , znacznie ułatwia rekrutację i przyspiesza spotkanie pracodawcy z poszukiwanym przezeń specjalistą.

Ze wszystkich badań, które przeprowadziliśmy wśród naszych pracowników wynika ten sam wniosek: dzięki poleceniom znajomych znajdujemy najodpowiedniejsze zajęcia zarobkowe. W Polsce idzie to nieco wolniej, bo mamy zakorzeniony negatywny stereotyp „pracy po znajomości" i rekordową w skali Europy nieufność do bliźnich.

Nowe „sita" poszukiwaczy złota

Narzędzia IT w zarządzaniu rekrutacjami to nic nowego i jesteśmy świadkami ciekawego etapu rozwoju tego rynku. Z jednej strony jesteśmy po premierach bardzo zaawansowanych „CRMów dla kandydatów" stworzonych przez renomowane software housy, z drugiej - pojawia się coraz więcej rozwiązań oferujących wprawdzie skromny wycinek możliwości tych pierwszych, ale zaspokajających potrzeby procesów rekrutacyjnych firm sektora MŚP. A to one zatrudniają ponad 95% pracowników w Polsce.

Pracownik wielofunkcyjny z opcją rozbudowy

Nadal powszechnie szuka się pracowników, którzy będą wykonywali obowiązki w ramach dwóch etatów. Mamy o 20 proc. więcej zleceń niż rok temu na znalezienie specjalistów łączących dwie funkcje w ramach jednego etatu. Np. poszukuje się pracowników działów finansowych z doświadczeniem w windykacji oraz inżynierów z doświadczeniem w sprzedaży.

Kolejna grupa, od której wymaga się obecnie kompetencji sprzedażowych to informatycy, będący do niedawna grupą uprzywilejowaną na rynku pracy. Znajomość języków obcych i gotowość do zmiany miejsca zamieszkania są standardami w tej branży.

Direct search, żeby znaleźć elektronika?

Oprócz pracy fizycznej, coraz częściej na rynku pracy tymczasowej można znaleźć oferty dla pracowników tymczasowych zajmujących się obsługą klienta, a także telemarketingiem. Dzięki temu, wielu młodych ludzi może zdobyć nie tylko doświadczenie, ale także nauczyć się prowadzić negocjacje czy radzić sobie z różnymi reakcjami ludzi.

Coraz więcej ofert pojawia się z branży IT, a to otwiera drogę do kariery specjalistom (lub też przyszłym specjalistom). Także duże zagraniczne korporacje, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej, coraz częściej stawiają na pracowników tymczasowych.

*Autor tekstu jest ekspertem firmy Work Express

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.