Potrzebne gwarancje dla młodych ludzi, którzy zostaną bez pracy

0 0
Potrzebne gwarancje dla młodych ludzi, którzy zostaną bez pracy
fot. fotolia

Przedstawienie oferty dalszej nauki, zwiększania kwalifikacji lub stażu pozwolą młodym szybciej wrócić na rynek pracy - wynika z raportu przygotowanego przez NSZZ "Solidarność".

"Nasz raport przedstawia założenia tzw. "Europejskiego Ramowego Planu Działania na rzecz Zatrudnienia Młodych". To dokument przygotowany w ub. roku przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych, której członkiem jest między innymi NSZZ "Solidarność"; nawiązuje do dokumentu znanego, jako "Gwarancja dla Młodych" przyjętego przez Radę Europejską - tłumaczy adiunkt w Katedrze Socjologii Ekonomicznej SGH i autor raportu dr Jan Czarzasty.

Jak tłumaczy NSZZ "S" zaangażował się w raport "Przygotowanie Wdrożenia Europejskiego Ramowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia Młodych" ze względu na potrzebę jak najszybszego wprowadzenia jego zaleceń.

Czytaj też: Tak UE walczy z bezrobociem wśród młodzieży

"Zebrano w nim doświadczenia z państw, w których założenia "Gwarancji dla Młodych" zastosowano przed ich powstaniem na poziomie UE, a także informacje o dobrych praktykach z krajów, w których młodzi ludzie mają duże problemy na rynku pracy. Adresatami zaleceń, są przede wszystkim partnerzy społeczni - związki zawodowe i organizacje pracodawców, na poziomie krajowym i europejskim, ale także rządy państw członkowskich i instytucje edukacyjne" - podkreślił.

Raport obejmuje pięć krajów europejskich, wynika z niego przede wszystkim wyraźna różnica między krajami, które swoje gwarancje dla młodych zaczęły realizować zanim jeszcze pojawiło się zalecenie europejskie, a Polską, Litwą i Włochami.

"Najważniejszą konkluzją i główną rekomendacją naszego raportu jest potrzeba wdrażania "Gwarancji dla Młodych". Po drugie rozwój kształcenia dualnego, czyli to, z czego doskonale korzystają Niemcy, oraz - z państw objętych naszym raportem - Austria i, w trochę innym modelu, Finlandia. Spośród tych państw, które objęliśmy badaniem te dwa państwa mają rekordowo niskie poziomy bezrobocia wśród młodych, a także niski udział młodych osób pozostających poza systemem edukacji formalnej i szkoleń" - przekonuje Czarzasty.

Czytaj też: Na Śląsku rusza dualny system kształcenia. Uczniowie fach zdobędą u pracodawców

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.