Potrzebne gwarancje dla młodych ludzi, którzy zostaną bez pracy

Przedstawienie oferty dalszej nauki, zwiększania kwalifikacji lub stażu pozwolą młodym szybciej wrócić na rynek pracy - wynika z raportu przygotowanego przez NSZZ "Solidarność".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Potrzebne gwarancje dla młodych ludzi, którzy zostaną bez pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lis 2014 16:58


"Nasz raport przedstawia założenia tzw. "Europejskiego Ramowego Planu Działania na rzecz Zatrudnienia Młodych". To dokument przygotowany w ub. roku przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych, której członkiem jest między innymi NSZZ "Solidarność"; nawiązuje do dokumentu znanego, jako "Gwarancja dla Młodych" przyjętego przez Radę Europejską - tłumaczy adiunkt w Katedrze Socjologii Ekonomicznej SGH i autor raportu dr Jan Czarzasty.

Jak tłumaczy NSZZ "S" zaangażował się w raport "Przygotowanie Wdrożenia Europejskiego Ramowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia Młodych" ze względu na potrzebę jak najszybszego wprowadzenia jego zaleceń.

Czytaj też: Tak UE walczy z bezrobociem wśród młodzieży

"Zebrano w nim doświadczenia z państw, w których założenia "Gwarancji dla Młodych" zastosowano przed ich powstaniem na poziomie UE, a także informacje o dobrych praktykach z krajów, w których młodzi ludzie mają duże problemy na rynku pracy. Adresatami zaleceń, są przede wszystkim partnerzy społeczni - związki zawodowe i organizacje pracodawców, na poziomie krajowym i europejskim, ale także rządy państw członkowskich i instytucje edukacyjne" - podkreślił.

Raport obejmuje pięć krajów europejskich, wynika z niego przede wszystkim wyraźna różnica między krajami, które swoje gwarancje dla młodych zaczęły realizować zanim jeszcze pojawiło się zalecenie europejskie, a Polską, Litwą i Włochami.

"Najważniejszą konkluzją i główną rekomendacją naszego raportu jest potrzeba wdrażania "Gwarancji dla Młodych". Po drugie rozwój kształcenia dualnego, czyli to, z czego doskonale korzystają Niemcy, oraz - z państw objętych naszym raportem - Austria i, w trochę innym modelu, Finlandia. Spośród tych państw, które objęliśmy badaniem te dwa państwa mają rekordowo niskie poziomy bezrobocia wśród młodych, a także niski udział młodych osób pozostających poza systemem edukacji formalnej i szkoleń" - przekonuje Czarzasty.

Czytaj też: Na Śląsku rusza dualny system kształcenia. Uczniowie fach zdobędą u pracodawców

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.