Popularność grywalizacji wciąż rośnie

0 0
Popularność grywalizacji wciąż rośnie

W Polsce liczba graczy sięga 24 proc. populacji, a średni wiek użytkownika gier to 27 lat. Szefowie firm i działów HR, wykorzystując ten fakt, coraz częściej sięgają po nowe sposoby selekcji potencjalnych pracowników.

Tradycyjne metody rekrutacji przestają być atrakcyjne i są stosowane coraz rzadziej. Dlatego firmy z branży HR wprowadzają na rynek pracy gry rekrutacyjne, które nie tylko pozwalają oceniać kompetencje kandydatów, lecz także stają się skuteczną metodą przyciągnięcia młodych i kreatywnych pracowników.

Popularność gier komputerowych i wzrost liczby osób, które poświęcają swój czas na granie sprawiły, że w Polsce pojawił się nowy trend - zjawisko zwane gryfikacją (grywalizacją lub z angielskiego gamifikacją). Jest to metoda rekrutowania nowych pracowników oparta na grach wideo lub fabularnych. Na zachodzie od dawna system ten z powodzeniem wykorzystywany jest w sektorze HR, a tego typu techniki stosują duże koncerny, takie jak: L'Oreal czy Unilever. Przykładem jest również firma Siemens, która implementowała w środowisko rekrutacji "Plantville" (klona "Farmville").

Rekrutacja pracowników przy wykorzystaniu gier to nie pierwszy tego typu pomysł. Pozyskaniem kandydatów za pomocą interaktywnej gry posłużyła się Kompania Piwowarska pod szyldem "Gra o bro". Gra składała się z kilku rund, a każdy uczestnik miał za zadanie zbudować własną postać, nadać jej cechy osobowości i odpowiedzieć na klasyczne pytania otwarte. Aplikacja w formie gry pozwoliła wyłonić talenty redaktorskie, sprawdzić wiedzę z zakresu mediów społecznościowych i zweryfikować kreatywność kandydatów.

Rekruterzy coraz częściej sięgają po niestandardowe formy selekcji potencjalnych pracowników, wprowadzając do stresującego procesu rekrutacji elementy intelektualnej rozrywki. Zadowolenie kandydatów i dobre wrażenie z przyjaznego postępowania kwalifikacyjnego przekłada się na korzystne opinie o firmie, a fakt stosowania innowacyjnych rozwiązań zwiększa skuteczność pozyskiwania idealnych pracowników. W Polsce tego typu narzędzie do rekrutacji stworzyła firma Talent Bridge.

- Typowe rozmowy kwalifikacyjne są nieodłącznym etapem rekrutacji, ale w dużym stopniu są podatne na błędy (aprobata społeczna). Dzięki grze, rekruterzy mają możliwość zweryfikowania predyspozycji i cech przyszłego pracownika, jednocześnie niwelując czynnik kłamstwa. Posiadając wyniki z gry rekrutacyjnej oraz informacje po odbytej rozmowie, uzyskujemy pełen obraz kompetencji, dzięki czemu możemy podjąć trafniejsze decyzje, bardzo często kluczowe dla biznesu - mówi dyrektor zarządzający Talent Bridge, Piotr Marciniak.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.