Ponad pół miliona bezrobotnych nie szuka pracy. Zniechęcają ich bezowocne poszukiwania

Statystyczny bezrobotny Polak szuka pracy ok. 13 miesięcy. Istnieje jednak grupa osób, która zniechęcona bezskutecznością poszukiwania pracy, przestaje się za nią rozglądać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad pół miliona bezrobotnych nie szuka pracy. Zniechęcają ich bezowocne poszukiwania

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 wrz 2014 9:50


Z danych GUS wynika, że na koniec drugiego kwartału br. osób, które nie robiły nic, aby znaleźć pracę, było aż 527 tys. To o 11 tys. biernych bezrobotnych mniej niż w ubiegłym roku.

Czytaj też: Bezrobotni: działalność urzędów pracy to fikcja

Karolina Sędzimir, ekonomistka PKO BP tłumaczy na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, że tak niewielka poprawa to skutek niewielkiej ilości nowo powstałych miejsc pracy. Dlaczego jednak tak mało osób aktywnie szuka pracy?

Cześć bezrobotnych uznała, że wyczerpała już wszystkie możliwości. Inni z kolei zrezygnowali ze względu na niskie wynagrodzenia, które proponują pracodawcy. Dotyczy to często starszych osób, których wcześniejsza pensja była zdecydowanie wyższa - informuje „DGP”.

Czytaj też: Długotrwale bezrobotni stanowią połowę zarejestrowanych w PUP. Gdzie jest ich najwięcej?

Starszym osobom ciężej jest znaleźć pracę, ponieważ formy wolą zatrudniać młodych bez doświadczenia, ale pracujących za mniejsze pieniądze. W pierwszym kwartale 2014 r. aż 63 proc. osób zniechęconych bezowocnym poszukiwaniem pracy stanowili ludzie w wieku 45-64.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.