Ponad milion osób znalazło pracę dzięki agencjom zatrudnienia

- Agencje zatrudnienia zaczynają stawać się wiodącymi pracodawcami na polskim rynku, a ich rola w kolejnych latach będzie nadal wzrastać - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad milion osób znalazło pracę dzięki agencjom zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

30 cze 2015 10:39


Coraz więcej osób szukając pracy udaje się do agencji zatrudnienia. W 2014 r. za ich pośrednictwem nowe miejsce pracy znalazło ponad 1 milion Polaków.

Zatrudnienie w agencjach wzrośnie o 200 tysięcy osób

Większość z nich podjęła pracę tymczasową, a część bezpośrednie zatrudnienie, w ponad 5 000 firm w Polsce. Jak twierdzą eksperci Work Service, dalszy rozwój rynku zatrudnienia to trend, który będzie się rozwijał w tempie dwucyfrowym. Według analiz ekspertów w roku 2015 odnotujemy wzrost zatrudnia w agencjach nawet o 200 tysięcy osób rok do roku.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2014 r. 1 028 733 osób w Polsce znalazło pracę za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Zdecydowana większość z nich, bo niemal 700 tys., podjęło pracę tymczasową. Jest to wzrost o prawie 25% w stosunku do 2013 r., gdy liczba pracowników tymczasowych wynosiła niecałe 560 tys. osób.

Jak zauważa Tomasz Hanczarek, prezes Work Service dynamiczny wzrost organicznych rynku pracy tymczasowej w najbliższych latach będzie dodatkowo wzmożony przez poprawę koniunktury oraz ostatnie zmiany legislacyjne dotyczące obowiązku oskładkowania umów zleceń.

Agencje wiodącymi pracodawcami

- Agencje zatrudnienia zaczynają stawać się wiodącymi pracodawcami na polskim rynku, a ich rola w kolejnych latach będzie nadal wzrastać. Przy prognozowanym wzroście gospodarczym sięgającym 3,5% będziemy obserwować dalsze rosnące zapotrzebowanie na nowych pracowników, przy zachowaniu elastycznych form zatrudnienia. Kolejnym bodźcem dla rozwoju tego sektora będzie wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek emerytalnej i rentowej od umów zleceń. W wyniku tego pracodawcy zwrócą się w kierunku innych form zatrudnienia, głównie umów tymczasowych, co może spowodować nawet 2-krotny wzrost tego rynku – podkreśla Tomasz Hanczarek

W Polsce rośnie także liczba samych agencji zatrudnienia. W 2014 r. w funkcjonowało 5 157 podmiotów o statusie agencji, co dało wzrost o 13% w stosunku do roku poprzedniego (4540 agencji zatrudnienia). Jak zauważa Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service, ważne, by na tak zatłoczonym rynku weryfikować agencje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.