Ponad 8 tys. firm zatrudnia specjalistów IT. Gdzie informatyk może znaleźć pracę?

Większość firm korzysta z technologii informatycznych i potrzebuje wsparcia wykwalifikowanych pracowników z dziedziny IT. Ta zależność powoduje, że aktualnie ponad 8 tysięcy firm zatrudnia specjalistów IT. W jakim regionie Polski najczęściej zatrudniany jest informatyk i w jakiej branży może liczyć na pracę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 8 tys. firm zatrudnia specjalistów IT. Gdzie informatyk może znaleźć pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 mar 2014 10:48


Z badań „Wykorzystanie technologii informacyjno-(tele)komunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych w 2013 r." przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że 8,6 procent firm w Polsce zatrudnia specjalistów z dziedziny IT. Na intensywny rozwój tego segmentu rynku wpływa nie tylko postęp technologiczny, lecz także finansowe wsparcie z zewnątrz, np. od zagranicznych inwestorów czy z dotacji Unii Europejskiej.

- Polska szybko wzmacnia swoją pozycję na światowym rynku dostawców rozwiązań IT. Duże wsparcie stanowi dofinansowanie projektów przez Unię Europejską; od budowy szerokopasmowych łączy internetowych, aż po inwestycje w innowacyjne projekty informatyczne. Według „Mapy dotacji UE" tylko Warszawa uzyskała dofinansowanie 1337 projektów z dziedziny telekomunikacji i e-usług, w całej Polsce zaś zrealizowano ich od 2004 roku niemal 8 tysięcy - mówi Michał Guzek, managing partner w firmie IT, Hicron.

Stolica pracowniczym rajem IT

Największy odsetek firm zatrudnia informatyków właśnie w województwie mazowieckim (niemal 13 procent) i dolnośląskim (11,7 proc.). Zaraz za nimi uplasowało się województwo pomorskie (8,9 procent).

- Najmocniejszymi punktami na mapie Polski w kontekście zatrudnienia specjalistów IT są Warszawa i Wrocław. Według szacunków GUS, w województwie mazowieckim i dolnośląskim dwukrotnie częściej niż w lubuskim czy świętokrzyskim znajdują pracę fachowcy z tej dziedziny - mówi Marta Zerka, HR specialist w Hicron.

Z badań GUS wynika również, że województwo mazowieckie, ze względu na ilość firm planujących zatrudnienie specjalistów w tej dziedzinie, daje informatykom największe szanse na znalezienie pracy. Na tym terenie działa - i oferuje miejsca pracy - blisko 2 tys. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 10 pracowników, co stanowi jedną czwartą wszystkich firm w Polsce.

Bardzo dobre perspektywy na zatrudnienie można również dostrzec w południowo-zachodniej części Polski. W województwie dolnośląskim chęć zatrudnienia fachowców IT deklaruje 814 firm, śląskim - 1047, a w małopolskim - 682. Szukający pracy informatyk nie powinien pominąć również Wielkopolski, w której specjaliści zatrudniani są w 750 firmach. Województwo wielkopolskie jest na czwartym miejscu wśród województw z największą ilością firm zatrudniających tego typu specjalistów.

Nasi informatycy zdobywają coraz lepszą renomę także na rynkach zagranicznych, dlatego część z nich szuka pracy „na zachodzie", podczas gdy w kraju sporo się dzieje. W Polsce realizowanych jest coraz więcej projektów IT, wiele usług jest też outsourcowanych do rodzimych firm informatycznych. Jakie perspektywy mają więc np. studenci informatyki?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ika 2014-11-03 12:37:25

Firma Seargin jest dobrą pomocą dla tych specjalistów z dziedziny IT, którzy szukają/chcą zmienić pracę. Lokalizache to Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Bydgoszcz, Katowice, Kraków. Aktualne oferty można znaleźć na stronie firmy, bądź na stronie Linkedin.