Ponad 192 tys. bezrobotnych w Polsce to samotni rodzice

0 0
Ponad 192 tys. bezrobotnych w Polsce to samotni rodzice

Deficyty placówek opiekuńczo-wychowawczych i ich dostępność, godziny pracy i plany zajęć, a także konieczność częstszego korzystania z „L4” ze względu na choroby dzieci – to tylko niektóre z barier, które obniżają atrakcyjność samotnego rodzica na rynku pracy. Nie dziwi więc fakt, że ich dużą część stanowią długotrwale bezrobotni.

Aktywizacja zawodowa grupy kumulującej w sobie zarówno samotne rodzicielstwo jak i oddalenie od rynku pracy jest podwójnie trudna, lecz nie niemożliwa, co udowodnił nowatorski projekt zrealizowany wspólnie przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu oraz firmę Ingeus. W efekcie, pracę znalazło 52 proc. uczestników projektu, a ponad 72 proc. utrzymało ją ponad 3 miesiące.

Projekt „PI-PWP Model aktywizacji zawodowej rodziców samotnie wychowujących dzieci pozostających bez zatrudnienia" okazał się pionierskim przedsięwzięciem na polskim rynku, w efekcie którego wypracowano profesjonalny model aktywizacji zawodowej grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Projekt zrealizowano w oparciu o partnerstwo publiczno - prywatne z firmą Ingeus.

Dotychczas grupa ta uczestniczyła w standardowych działaniach aktywizacyjnych takich jak szkolenia i staże. Spotkania z pośrednikami pracy czy doradcami zawodowymi odbywały się raz na miesiąc lub rzadziej. Innowacją przetestowanego modelu stanowił zarówno sposób pracy indywidualnych doradców z beneficjentami, szeroki wachlarz oferowanego wsparcia dopasowanego do indywidualnych potrzeb, ale także intensywność współpracy.

- Wymiernym wynikiem projektu jest oczywiście podjęcie i utrzymanie pracy przez bezrobotnych samotnych rodziców. Dla pokazania pełnego kontekstu osiągniętych rezultatów należy zaznaczyć, że wyniki zostały osiągnięte przy zwiększonej liczbie klientów w stosunku do pierwotnych założeń projektu - mówi Ewa Przybylska, menedżer poznańskiego projektu, Ingeus Polska.

- Już po 5 miesiącach połowa uczestników podjęła zatrudnienie. Skuteczność testowanego rozwiązania i przekroczenie założeń dotycząca podjęcia zatrudnienia skłoniła zespół do złożenia wniosku o zwiększenie liczby uczestników. Dzięki temu PUP skierował do projektu 95 kolejnych beneficjentów - dodaje Przybylska.

Jedynym z kluczowych elementów projektu była ścisła współpraca pracowników centrum aktywizacyjnego Ingeus ze środowiskiem pracodawców. Współpraca ta doprowadziła do pozyskania wielu ofert pracy oraz nawiązania długotrwałych relacji z pracodawcami. Z drugiej strony współpraca ta przekładała się na spotkania grupowe z pracodawcami, na których beneficjenci w bezpiecznym środowisku zdobywali cenne informacje o rynku pracy i faktycznych oczekiwaniach pracodawców.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Co za bzdura, zaden rodzic nie jest dobrym pracownikiem!!!
 • Rodzicom samotnie wychowującym dzieci jest wyjątkowo ciężko. Osoby takie są za to bardzo często lepiej zorganizowane i zdyscyplinowane ...życie ich tego nauczyło, zatem w pracy również są bardzo cenionymi pracownikami zapraszam na bloga samotnyszczesliwyrodzic.blogspot.com/
 • Ja mam 51 lat i sama całe życie wychowuję dzieci, Opieka mi nie pomaga ,Urząd pracy--śmiech, kiedyś wiele lat temu musiałam przyjąć kurs komputerowy, który nic mi nie dał bo to tylko jak włączyć komputer i napisać, teraz po kilku latach nic mi się nie należy bo już kiedyś byłam na kursie z ,,UNII,, choć praca i szkolenia były i brak chętnych, więc jestem 2 lata bez pracy i jakiej kolwiek pomocy z nikąd, wykluczona społecznie i po 50-siądce, więc trzeba ze mną do piachu i z dwojgiem dzieci uczących się bardzo dobrze bo za co jeść? za co ubrać? a w rządzie tylko do własnej kieszeni

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.