Ponad 192 tys. bezrobotnych w Polsce to samotni rodzice

Deficyty placówek opiekuńczo-wychowawczych i ich dostępność, godziny pracy i plany zajęć, a także konieczność częstszego korzystania z „L4” ze względu na choroby dzieci – to tylko niektóre z barier, które obniżają atrakcyjność samotnego rodzica na rynku pracy. Nie dziwi więc fakt, że ich dużą część stanowią długotrwale bezrobotni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 192 tys. bezrobotnych w Polsce to samotni rodzice

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 cze 2014 14:12


Aktywizacja zawodowa grupy kumulującej w sobie zarówno samotne rodzicielstwo jak i oddalenie od rynku pracy jest podwójnie trudna, lecz nie niemożliwa, co udowodnił nowatorski projekt zrealizowany wspólnie przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu oraz firmę Ingeus. W efekcie, pracę znalazło 52 proc. uczestników projektu, a ponad 72 proc. utrzymało ją ponad 3 miesiące.

Projekt „PI-PWP Model aktywizacji zawodowej rodziców samotnie wychowujących dzieci pozostających bez zatrudnienia" okazał się pionierskim przedsięwzięciem na polskim rynku, w efekcie którego wypracowano profesjonalny model aktywizacji zawodowej grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Projekt zrealizowano w oparciu o partnerstwo publiczno - prywatne z firmą Ingeus.

Dotychczas grupa ta uczestniczyła w standardowych działaniach aktywizacyjnych takich jak szkolenia i staże. Spotkania z pośrednikami pracy czy doradcami zawodowymi odbywały się raz na miesiąc lub rzadziej. Innowacją przetestowanego modelu stanowił zarówno sposób pracy indywidualnych doradców z beneficjentami, szeroki wachlarz oferowanego wsparcia dopasowanego do indywidualnych potrzeb, ale także intensywność współpracy.

- Wymiernym wynikiem projektu jest oczywiście podjęcie i utrzymanie pracy przez bezrobotnych samotnych rodziców. Dla pokazania pełnego kontekstu osiągniętych rezultatów należy zaznaczyć, że wyniki zostały osiągnięte przy zwiększonej liczbie klientów w stosunku do pierwotnych założeń projektu - mówi Ewa Przybylska, menedżer poznańskiego projektu, Ingeus Polska.

- Już po 5 miesiącach połowa uczestników podjęła zatrudnienie. Skuteczność testowanego rozwiązania i przekroczenie założeń dotycząca podjęcia zatrudnienia skłoniła zespół do złożenia wniosku o zwiększenie liczby uczestników. Dzięki temu PUP skierował do projektu 95 kolejnych beneficjentów - dodaje Przybylska.

Jedynym z kluczowych elementów projektu była ścisła współpraca pracowników centrum aktywizacyjnego Ingeus ze środowiskiem pracodawców. Współpraca ta doprowadziła do pozyskania wielu ofert pracy oraz nawiązania długotrwałych relacji z pracodawcami. Z drugiej strony współpraca ta przekładała się na spotkania grupowe z pracodawcami, na których beneficjenci w bezpiecznym środowisku zdobywali cenne informacje o rynku pracy i faktycznych oczekiwaniach pracodawców.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zk 2015-05-17 05:27:58

Co za bzdura, zaden rodzic nie jest dobrym pracownikiem!!!

MGosia 2015-05-12 09:10:28

Rodzicom samotnie wychowującym dzieci jest wyjątkowo ciężko. Osoby takie są za to bardzo często lepiej zorganizowane i zdyscyplinowane ...życie ich tego nauczyło, zatem w pracy również są bardzo cenionymi pracownikami zapraszam na bloga samotnyszczesliwyrodzic.blogspot.com/

Anna 2014-08-31 08:33:14

Ja mam 51 lat i sama całe życie wychowuję dzieci, Opieka mi nie pomaga ,Urząd pracy--śmiech, kiedyś wiele lat temu musiałam przyjąć kurs komputerowy, który nic mi nie dał bo to tylko jak włączyć komputer i napisać, teraz po kilku latach nic mi się nie należy bo już kiedyś byłam na kursie z ,,UNII,, choć praca i szkolenia były i brak chętnych, więc jestem 2 lata bez pracy i jakiej kolwiek pomocy z nikąd, wykluczona społecznie i po 50-siądce, więc trzeba ze mną do piachu i z dwojgiem dzieci uczących się bardzo dobrze bo za co jeść? za co ubrać? a w rządzie tylko do własnej kieszeni