Pomorskie, praca: Pilnie potrzeba informatyków. Każdy dostanie pracę

• Zapotrzebowanie na informatyków w pomorskim jest bardzo duże.
• Rynek jest w stanie wchłonąć każdą liczbę specjalistów tej branży.
• Wg szacunkowych danych wzrośnie ono o ponad 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pomorskie, praca: Pilnie potrzeba informatyków. Każdy dostanie pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 kwi 2016 13:13


W Gdańsku podczas V Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza zaprezentowało się ok. 170 wystawców i przedstawiono ok. 3,5 tys. ofert pracy, głównie w przemyśle, usługach, także z zagranicy. Pracowników szukały m.in. stocznie, hotele. Pracy szukali głównie młodzi ludzie.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Gdańsku Roland Budnik powiedział, że w branży informatycznej poszukiwani są przede wszystkim programiści, administratorzy baz danych, testerzy. Zapotrzebowanie w tej branży ocenił na kilka tysięcy osób. Podał, że wg szacunkowych danych zapotrzebowanie na programistów na Pomorzu wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. - W tej chwili rynek jest w stanie wchłonąć każdą liczbę specjalistów w tej branży - dodał.

Powiedział, że pracownicy poszukiwani są też w branży budowlanej. - Praktycznie wszystkie zawody: murarz, tynkarz, stolarz, cieśla, są bardzo potrzebne - dodał. Pracodawcy zgłaszają też zapotrzebowanie na kierowców, opiekunki, pielęgniarki, lekarzy, specjalistów ds. finansowych, ubezpieczeniowych. Ze względu na zbliżający się sezon letni wzrosło już też zapotrzebowanie na pracowników w usługach, w hotelarstwie, gastronomii, turystyce.

Czytaj też: W Europie brakuje aż 500 tys. informatyków

Budnik jest przekonany, że zapotrzebowanie pracodawców będzie rosło, bo mamy niż demograficzny. Podał, że np. szkoły zawodowe są wykorzystywane w ok. 50 proc., ale mniej uczniów jest też w liceach i studentów na uczelniach. - Mniej absolwentów wszystkich typów szkół wychodzi na rynek pracy, coraz mniej osób rejestruje się w urzędach pracy jako bezrobotne, bo pracy jest tyle, że potrafią same odnaleźć się na rynku i znaleźć zatrudnienie - tłumaczy.

Podał, że na Pomorzu rośnie rynek pracy dla cudzoziemców. Poinformował, że tylko w ciągu niespełna czterech miesięcy br. PUP w Gdańsku wydał oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemców dla 7 tys. osób, podczas gdy w całym 2015 roku - 11 tysięcy. Szacuje, że do końca roku w sumie może być wydanych ok. 20 tys. oświadczeń.

Dyrektor PUP w Gdańsku ocenił, że w znalezieniu pracowników może pomóc pracodawcom otwarcie się na cudzoziemców oraz system szkoleń. Zaapelował, aby osoby bezrobotne nie czekały na pracę w swoim zawodzie, bo - jak powiedział - mogą się na taką nie doczekać. - Trzeba przekwalifikować się i podjąć zatrudnienie w takim zawodzie, jakiego rynek potrzebuje - radzi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

inż 2016-05-03 15:11:42

kłamstwa jak zwykle. informatycy się do nich zgłaszają to nie ma pracy. Nie chcą przyjmować. tych po studiach też

rekrutacja.it 2016-04-28 21:49:50

Generalnie informatyków potrzeba wszędzie, nie tylko w pomorskim. I w związku z tym jest to rynek pracowników a nie pracodawców, nie wszyscy jeszcze to rozumieją...